28/03/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – březen 2021

Březen je překrásný v tom, že během něj s otevřenou náručí vítáme první jarní dny v roce. Kromě toho je jako stvořený pro práci na zahrádce – obzvlášť k sázení. A aby toho nebylo málo, sluníčko zvykne v tomto období stále více vykukovat, přičemž dny se nám postupně prodlužují. Jednoduše, fantastická příležitost k zahrádkářství i po „fajrontech“. Víte však, co říká na pěstitelské a zahradní práce v březnu lunární kalendář?

Zahrada v březnu

Po uzimeném lednu a kratičkém únoru tedy přichází sluneční (doufejme) březen. Pokud vám to vaše povinnosti, a samozřejmě i počasí, dovolí, můžete jej takříkajíc celý strávit ve vaší zahradě. Nabízejí se vám v ní nejen práce kolem zeleniny a ovoce, ale také v souvislosti s okrasnými květinami a dřevinami. Na co se tedy můžete těšit?

Zeleninové povinnosti

Konečně naplno – tedy, v rámci možností. Březnovým sázením se můžete vyřádit do sytosti. Vytáhněte veškeré náčiní a nářadí z vašeho dřevěného zahradního domku, připravte zeleninové sazenice a sejte jedna radost. Na vaši zeleninově-zahradní aktivitu čekají rajčata, paprika, mrkev, petržel, celer, hrách, ředkvička, salát či špenát. Navíc nelze opomenout ani cibulku a jarní česnek.

Zatímco cibuli-sazečku, jarní česnek a kořenovou zeleninu jako mrkev a petržel můžete v případě příznivého počasí vysazovat přímo do záhonů, tak na sázení papriky, rajčat a celeru doporučujeme použít předpěstované sazenice. A máte-li po zimě nachystaný už i fóliovník, resp. skleník, směle ho zaplňte ředkvičkou a salátem. Náš tip: Ještě předtím, než se pustíte březnového sázení, nezapomínejte, že půda by měla být po zimě zrývána a přihnojena. Samozřejmě, pokud vám to její rozmrznutí už dovolilo.

Ovocné povinnosti

Vedle práce se zeleninou nezapomínejte ani na slaďoučké ovoce. V této době byste měli pomaličku finišovat s ořezáváním ovocných dřevin a révy. Kromě toho, jako v případě zeleninových povinností, iu ovoce máte v březnu možnosti sázení. Vysazovat můžete například meruňky, broskve či zmiňovanou révu. Na své si přijdou také milovníci ořechů a mandlí. Dřeviny se zmiňovanými plody můžete také vysazovat již během března. A samozřejmě, do březnového kalendáře si zapište také čištění, ošetřování a přeštěpování ovocných dřevin.

Náš tip : Vedle zmiňované práce se jedním očkem podívejte i na vaše maliny a jahody, resp. jejich rostlinky. Po celé zimě si zaslouží vaši pozornost a důkladné pročištění.

Okrasné povinnosti

Dá se předpokládat, že v případě slunečního března upoutá vaši pozornost i práce kolem trávníku. Na místě je jeho pohrabání, provzdušnění a případně i přihnojení. Nicméně, pokud se tak náhodou nestane, dozajista byste měli minimálně vyčistit všechny okrasné záhony od nahromaděné chvojí a spadaného listí. Když tak učiníte, záhony si můžete rázem připravit i na následující výsadbu s výsevem. Prodlužující se březnové večery můžete strávit také upravováním živých plotů a čištěním zámkové dlažby.

Náš tip : Do vašich připravených záhonů můžete postupně vysazovat macešky, pomněnky či sedmikrásky.

Zdroj obrázku: freepik.com

Co říká březnový lunární kalendář?

Tak, konečně se dostáváme ik tomu, co říká na březen 2021 lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře. Plynule navážeme na to, co jsme zmiňovali v předchozích řádcích již několikrát – k sázení. První čtyři březnové dny jsou totiž z hlediska lunárního kalendáře jako stvořené k setí a sázení. Mimochodem, věděli jste, že některé rostliny se vyznačují specifickým dnem setí a sázení?

Nás tip : Zatímco 1. březen je fantastickým dnem pro vývoj rostlin, jejichž plody jsou květiny, tak 3. březen může být skvělým pro rostliny, jejichž plody jsou listové nebo stonkové.

Co nestihnete do 4., doběhnete po 20.

Pokud vám jiné povinnosti, případně počasí, znemožní setí a sázení během prvních čtyř březnových dnů, nezoufejte. Co nestihnete do 4., můžete směle dohánět po 20., kdy opět začínají super dny k setí a sázení. Navíc kromě rostlin, jejichž plody jsou květiny, listy či stonky, dojde čas i na rostliny se semínkovými a kořenovými plody.

Náš tip : Z hlediska lunárního kalendáře je výborným obdobím pro vývoj rostlin, jejichž plody jsou semínka nebo podzemní plody, 24. a 25. březen. Co se týče rostlin s kořenovými plody, tím by se mělo nejlépe dařit 26. a 27. března.

Zdroj obrázku: freepik.com

5 březnových doporučení na závěr

Chcete-li se držet březnových zahradních dnů v souladu s lunárním kalendářem pro pěstitele a zahrádkáře, máme pro vás 5 užitečných doporučení na závěr:

  1. První dva březnové dny nezalévejte rostliny.
  2. Vyhněte se používání chemických hnojiv během 24., 25. a 29. března – mohli byste totiž vysušit a zničit vaše rostliny.
  3. Pokud chcete zmrazovat nějaké ovoce (v březnu asi jedině koupené), učiňte tak 5., 6., 14. nebo 15. března.
  4. Když chcete sázet květiny a květní byliny, pusťte se do práce 20. března.
  5. Váš pracovní březen můžete ukončit například posečením trávníku.

Zdroje obrázků : freepik.com a vlastní zpracování

Všechny blogy