28/05/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – květen 2021

„Přichází květen, ten lásky čas…“

…zvykne se už tradičně mluvit s blížícím se příchodem května. Avšak kromě toho, že květen je podle lidových pověr a povíd odvěkým měsícem lásky, je i časem jako stvořeným pro mnohé zahradní práce. I z toho důvodu nemůžeme vynechat náš již tradiční Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře, který bude i pro květen 2021 jako obvykle plný rad a tipů souvisejících se zahrádkářstvím.

Květen – měsíc viditelných úspěchů

Ano, každý vášnivý zahrádkář a pěstitel by mohl označit květen i takto. Květen je totiž časem, kdy se zvykne úřední půda doslova a do písmene zazelenět. Úrodná černá barva tak získá ještě úrodnější zelený nádech, díky čemuž si budete moci naplno vychutnat viditelné úspěchy vaší dosavadní zahradní aktivity. No a ruku na srdce, že jí za ty 4 uplynulé měsíce nebylo vůbec málo. Každopádně, pokud se o vaši zahrádku zodpovědně staráte a pravidelně jí dopřejete dostatek vláhy, v květnu se vám odvděčí prvními zelenými výhonky. Nemluvě o tom, že některé z nich vykukovaly z půdy už v dubnu, že? Skvělým příkladem je ať už jarní cibulka, hrášek nebo ředkvička. Zmínit však musíte také salát, špenát, mrkev či petržel. Všechny tyto druhy zeleniny vám v květnu odráží vaše vynaložené úsilí.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Čas na vysazování zeleninových sazenic

Tak, konečně jste se dočkali. Pro sazenice, které po celou tu dobu zabíraly místo na vašich parapetech, nastalo konečně vhodné období k tomu, aby se přesunuli ven. Máme na mysli zejména předpěstované sazenice na papriky a rajčata, ale také sazenice kedluben, celeru či póru. Nebo máte doma nachystané ještě nějaké jiné?

Náš tip : S vysazováním sazenic do venkovních prostor vaší zahrádky však raději začněte až po „zamrzlých“, tedy po Pankráci, Serváci a Bonifáci. Očima pranostik jsou totiž „zamrzlí“ známí pro zahrádkáře nežádoucími teplotními výkyvy. Na druhé straně, v pokročilém 21. století nikdy nevíte, kdy vás jaké počasí překvapí. Se zmiňovanými přesadami však přesto doporučujeme počkat zhruba do poloviny května.

Mimochodem, nehledě na sazenice, v květnu můžete sázet fazole či kukuřici. A v případě, že jste nestihli ještě sázení brambor, mrkve či petržele, nebo vám zůstaly v zahradě nějaké volné řádky, využijte je. Stále není pozdě.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Květnová péče o jahody

Slaďoučké jahody patří obecně mezi nejoblíbenější dary zahrady – obzvláště u těch nejmladších. Vyžadují však velkou pozornost a oddanou péči. Bohužel, možná právě proto je nenajdeme na každé zahrádce. Pokud ale patříte mezi poctivce, u kterých jahody v zahradě nechybí, vězte, že v květnu byste je měli přihnojovat, podkládat (například slámou nebo podložkami) a patřičně zavlažovat.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Práce na ovocné zahrádce

Pokud se na vaší zahrádce nacházejí i ovocné stromky, v květnu vás neobejde ani práce s nimi spojená. Tento čas je totiž ideální pro dokončování přeštěpování ovocných stromků. Samozřejmě není třeba zapomínat ani na zastřihování a postřikování, případně všední kontrolování.

Věděli jste, že spojkování ovocných stromků, konkrétně meruněk a švestek, jsme věnovali samostatnou obsáhlou kategorii v našem předešlém Lunárním kalendáři pro pěstitele a zahrádkáře na duben 2021?

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zakládání trávníku

V květnu si najděte čas nejen na péči o úrodu, ale také na zvelebování vašeho pozemku, jmenovitě trávníku. Nejeden oddaný zahrádkář by vám totiž přizvukoval, že právě tento měsíc je ideální pro zakládání trávníku – ať už setím nebo pokládáním takzvaného trávového koberce. A samozřejmě, zakládání trávníku s sebou přináší i následující povinnosti související s pravidelným sečením a přihnojováním.

Zdroj obrázku: pixabay.com

První májové pochoutky

Přiznejte se – na jakých vámi vypěstovaných pochoutkách jste si „pomastili“ bříško už v dubnu? Byla to ředkvička ze skleníku, resp. fóliovníku, nebo čerstvý špenát? Pokud jste to náhodou i nestihli, v květnu si na ně dozajista už pochutnáte. A na talíř si k nim můžete brzy přidat i jarní cibulku a salát. Darmo, není nad čerstvou jarní zeleninu z domácí úrody. K tomu máslový či omastený chlebíček a večeře jako lusk je na stole.

Zdroj obrázku: pixabay.com

„Lunární“ rady a tipy na závěr

No a na závěr se podívejme na to, co říká na jednotlivé kapitoly, které jsme v předchozích řádcích probírali, právě lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na květen 2021:

  • Květen – měsíc viditelných úspěchů: Jak se říká, neměli byste usnout na vavřínech. I přes viditelné úspěchy proto nezapomínejte na pravidelnou péči o vaše záhony. Při pohledu na květnový lunární kalendář zjistíte, že vhodným časem pro jejich okopávání jsou první dny po „zmrzlých“.
  • Čas na vysazování zeleninových sazenic: Zatímco s výše zmiňovanými sazenicemi je ideální počkat až na druhou polovinu května, lunární kalendář říká, že sázení mrkve, petržele či fazolí můžete naplánovat hned na první květnové dny.
  • Květnová péče o jahody: Z hlediska lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře vám doporučujeme podložit jahody hned v první květnový týden a následně je okopat a přihnojit ve druhém květnovém týdnu.
  • Práce na ovocné zahrádce: Lunární kalendář říká, že na závěr prvního květnového týdne nebo na konec května můžete přihnojit vaše ovocné stromy.
  • Zakládání trávníku: Pokud se chcete při zvelebování vašeho trávníku řídit lunárním kalendářem, naplánujte si jeho zakládání hned na první květnové dny.
  • První květnové pochoutky: Lunární kalendář naznačuje, že ideální čas pro sklizeň kořenové zeleniny je buď 10. a 11. květnový den, nebo blížící se konec měsíce. Na druhé straně, my vám radíme, abyste si šťavnatou ředkvičku vytrhli tehdy, když budete mít na ni chuť.

A mimochodem, nezapomínejte na květenový polibek pod rozkvetlou třešní. Ten by měl přijít podle vrav a pověr sice přesně 1. května, ale ruku na srdce, na lásku není nikdy pozdě. Přejeme vám tedy nejen zamilovaný, ale také „zahradní“ květen 2021.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Všechny blogy