28/06/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – červen 2021

Květen v zahradě byl sice určitě pro většinu z vás překrásný, ale je třeba se dívat neustále dopředu. Máme zde červen, který může být na vaší zahrádce stejně nádherným. Za usilovnou práci se vám totiž dostane prvního slaďoučkého ovoce, další chutné zeleninky a všeho úžasného, ​​co se života pěstitelů a zahrádkářů týče. Přátelé, toto vše byste měli vědět nejen o červnové zahradě, ale také o lunárním kalendáři pro pěstitele a zahrádkáře na červen 2021.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Červen v zahradě

Červen v zahradě je úchvatný zejména pro svoji úžasnou červenou barvu. V jakém slova smyslu? Právě příchod června totiž s sebou přináší i červenající se jahody, maliny, rybíz či třešně. Nenechte se však zmást. Červen totiž není jen „procházkou červenou zahradou“. Předznamenává i mnoho práce, která se však spolu se správným nastavením mysli rázem změní v relaxaci a zábavu. Dáváme proto do pozornosti to, co můžete a měli byste dělat ve vaší zahradě během června.

Práce v ovocné zahradě

Kromě vychutnávání si prvních jahod, malin, rybízu a třešní nezapomínejte ani na skutečnost, že po sklizni plodů byste se měli obecně postarat o záhony ve smyslu jejich překypření a přihnojení. Rovněž byste měli věnovat pozornost ovocným stromkům, resp. přebírání a odstraňování jejich zdeformovaných plodů. Ty, které opadaly na zem bez vašeho přičinění, pozvedněte a zkompostujte. Čas si můžete vyhradit i na odstranění nezdravých větviček vašich ovocných stromků a také na zalévání během sušších dnů. To se týká zejména mladých stromků, které vyžadují zvýšenou péči a výživu.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Práce v zeleninové zahradě

Jelikož „rozkvět“ ředkvičky, cibulky či špenátu je takříkajíc v plném proudu, můžete si je s radostí a do sytosti vychutnávat. Nic jiného v podstatě neplatí ani při dříve vysázeném salátu či kedlubně. Co se práce týče, měli byste vyštipovat a vyvazovat kolíková rajčata. A kromě toho, když už jsme zmínili špenát, ten vám pravděpodobně už jde lidově řečeno „do semene“. Proto vám jej doporučujeme vytrhat, zamrazit a připravit půdu pod ním pro další výsadbu. Co na jeho místo? Možností máte nepočítaně. Salát, pozdější brambory či sazenice póru. No a pokud jste si náhodou ve vaší zahradě všimli kopr, můžete si z něj něco zamrazit pro pozdější použití, případně si dopřejte fantastické koprové omáčky.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Práce v okrasné zahradě

Během května se naše zahrádky pasovaly s nepříjemným větrem. I proto vám doporučujeme, abyste vaše vyšší květiny a okrasné dřeviny přivázaly k oporám. Zamezíte tak jejich případnému znehodnocení při dalších nežádoucích nárazech větru. Kromě toho stále můžete pokračovat ve výsadbě letniček, ke kterým směle přidejte už i chryzantémy. A samozřejmě jedním očkem sledujte veškerou pýchu vaší okrasné zahrady – například i živé ploty, které můžete postupně upravovat.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Červnový lunární kalendář

První červnový týden se nese z hlediska lunárního kalendáře postupně ve znamení dnů květin, listů, plodů a kořenů. Samozřejmě, obdobná posloupnost pokračuje i během celého měsíce. Do pozornosti však dáváme v první řadě to, co můžete dělat podle lunárního kalendáře pro rok 2021 již během prvního červnového týdne.

Květy, listy, plody, kořeny…

Úplně první červnový den je doslova a do písmene jako stvořený pro vykládání letniček na balkony či terasy a ostříhávání odkvetlých narcisů či tulipánů. Když tak učiníte, hned další den se můžete pustit do vysévání letního salátu – například na výše zmiňované záhony po vytrhání a uskladnění špenátu. Kromě toho, začátek června je z lunárního hlediska předurčen i pro sklizeň a sušení bylinek, jakými jsou například máta a meduňka.

Vedle „květů“ a „listů“ však na začátku června nezapomínejte ani na „plody“. Sklízet můžete například první jahody, maliny, třešně či rybíz, přičemž byste neměli zapomínat ani na péči o jejich záhony. No a první červnový týden nemůžete z hlediska lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře ukončit lépe než trháním plevele, přetrháváním mrkve a petržele a kopcováním brambor, resp. sklizní prvních raných brambor.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Slovo na závěr

Uvědomujete si, že koncem června završíte z hlediska roku 2021 první polovinu vaší péče o zahrádku, během které jste pravděpodobně přihlíželi i na naše rady související s lunárním kalendářem pro pěstitele a zahrádkáře? Upřímně proto doufáme, že budete mít z vaší „poloviční práce“ radost a že se společně a s chutí budeme moci přehoupnout i do druhé poloviny.

Zdroje obrázků : pixabay.com

Všechny blogy