28/07/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – červenec 2021

Večerní grilování či každodenní koupání v domácím bazénu? Ano, io takových radostech je červenec, který obecně patří mezi nejteplejší a zároveň nejsušší měsíce v roce. A i proto bude v jeho průběhu vyžadovat vaše zahrádka speciální pozornost. Možná byste během příjemných letních večerů raději naplno relaxovali, ale garantujeme vám, že přírodní vyžití na zahrádce bude k nezaplacení iv červenci. Samozřejmě, potvrdil by vám to i lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na červenec 2021.

S péčí to příliš nepřehánějte!

Dříve než přejdeme ke všem těm překrásným možnostem, které zahrádka v červenci nabízí, nemůžeme zapomenout na důležité upozornění. Vzhledem k tomu, že dlouhé červencové dny mohou být zejména v poledních hodinách obzvlášť slunečné a horké, byste to neměli s péčí o zahradu příliš přehánět. Ovocná, zeleninová i okrasná zahrádka si v suchém období sice vyžaduje více vláhy, ale určitě ne v době nejsilnějšího slunce. Zalévejte proto zejména večer. Pokud jsou ale letní dny u vás opravdu horké a suché, zavést můžete i časnou ranní zálivku.

Na druhé straně, poměrně často se můžete věnovat například okopávání záhonů. Při dlouhém působení slunečních paprsků si totiž půda vytváří skořápku, která špatně propouští vodu. Aby zálivka po půdě neklouzala a dostala se až ke kořenům, půda musí být dostatečně zkypřená.

Tip : Večer před plánovaným okopáváním si záhony polijte. Usnadníte si tak práci. Následně je polijte opět až večer nebo další ráno, aby stihl drobný okopaný plevel seschnout. V opačném případě by se mohla nechtěně (pro vás) opětovně „ujmout“.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Nekonečno možností v zeleninové zahradě

Předpokládáme, že v průběhu června jste si plnými doušky vychutnávali fantastické nedělní vývary z mladé zeleninky. Vždy nás fascinovalo, jakou sytě zelenou barvu dokázali od ní popadnout. No a protože jste pravděpodobně už mnoho zeleniny ze záhonů sesbírali, přirozeně se vám utvořila nějaká ta volná místa v záhonech. Ty byste měli pečlivě překypřit, pohrabat a nachystat tak k další výsadbě. Možností, co sázet, je takříkajíc nekonečno.

Sáhnout můžete po sazenicích póru nebo po pozdních odrůdách ředkvičky, špenátu či brambor. Pokud vám náhodou v zásobě zůstaly i nějaké nevyužité sazenice rajčat, papriky, kedlubny nebo zelí, směle můžete vysadit i ty. A když už jsme zmínili rajčata a papriky, nezapomínejte na jejich pravidelné kontrolování a vyvazování k oporám. Čím více rostou a plodí, tím výše byste je měli přivazovat. Čas od času odstraňte i zálistky, aby se vám z rajčat nestal neproduktivní rozrostlý keř. Úmyslně jsme zmínili také brambory. Věříme tomu, že během června jste neodolali a pár kopečků jste už vyhrabali – minimálně na sváteční nedělní oběd. Popravdě, ani se vám nedivíme. Mladé brambory s kmínem, máslem a čerstvou petrželkou jsou prostě TOP! Aby se však během července ve svých řadách stále postupně zvětšovaly, měli byste kontrolovat, zda si na jejich nati nechutnají pásavky bramborové – lidově řečeno „mandelinky“. Dokáží totiž nadělat více galiby, než byste si mohli myslet. V případě jejich zdomácnění na vašich bramborách proto doporučujeme zvolit vhodný postřik.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Odměna vás nemine

Když poskytnete rajčatům, paprikám i bramborám patřičnou péči, odměna vás nemine. V červenci se tak budete moci těšit z vlastnoručně vypěstované čerstvé zeleninky. Kromě nich určitě sledujte i cukety a okurky, které v tomto období také ve velkém dozrávají. Co se týče zmíněných okurek, nezapomínejte na jejich vyvazování k oporám, aby se neváleli v blátě a nechytali tak plíseň či jinou pliagu.

Tip : Okurky zalévejte ke kořenům za pomoci krhle – ne na listy hadicí s rozprašovačem. V opačném případě by mohlo dojít ke spálení či znehodnocení listů a následnému zhoršení rodivosti. Další odměnu, která by vás v červenci neměla utratit, představuje česnek s cibulí. Doporučujeme vám posbírat je a ponechat na dostatečně vzdušném místě proschnout.

Zatímco během sušení je můžete s radostí používat pro přímý konzum a přípravu oblíbených dobrot, po proschnutí je pomalu připravte na uskladnění.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Mnoho radosti v ovocné zahradě

Vedle nekonečných možností v zeleninové zahradě si můžete v červenci vychutnat také mnoho radosti ve vaší ovocné zahradě. Takové jahody sice už postupně přestávají/přestaly rodit, ale měli byste se jim za bohatou úrodu i patřičně odvděčit. Jak na to? Můžete je překypřit, vyplét z nich plevel, zavlažit je a vydatně přihnojit.

Tip : Takzvané jahodové poplazy doporučujeme použít pro přípravu nových sazenic.

Na druhé straně, bohaté koruny třešní a višní by měly být obsypány zralými plody. Vhodné jsou jak pro přímý konzum, tak pro další zpracování. Dopřát si můžete například šťavnatou bublaninu. Nebo dáte přednost zavařování? No a nedá nám nezmínit ani rybíz, angrešt či maliny. Měli byste jim totiž pečlivě odstranit odrozené výhonky.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Čas na očkování

Po jaru plné roubování ovocných stromků přichází zhruba v polovině července čas i na jejich očkování. Můžete jím nejen rozšířit vaši sbírku stromků, ale ještě k tomu také zachránit vaše oblíbené odrůdy. Na internetu, obzvláště na YouTube, najdete mnoho přehledných návodů, jak na to. Mimochodem, jeden ze způsobů roubování stromků jsme popisovali iv našem minulém článku.

Pozor : V souvislosti s ovocnými stromky upozorňujeme i na nutnost sbírání spadaných plodů, které by se v případě ponechání na zemi mohly stát zdrojem šíření škůdců. Rovněž si všímejte větví obsypané plody. Pokud se vám zdají příliš přetížené, pomozte jim vhodnou oporou – například holí.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zasloužený odpočinek v okrasné zahradě

Pro vášnivé pěstitele a zahrádkáře může být odpočinkem v pravém slova smyslu i čas strávený v zeleninové či ovocné zahrádce. Určitě nám však dáte za pravdu, když řekneme, že i okrasná zahrada má v odpočinkovém pojetí něco do sebe. Odpočiňte si například při ostříhání odkvetlých květin – podpoříte tak tvorbu nových. Samozřejmě můžete také vysévat vhodné kvítky. Přitom ale nezapomínejte ani na vyvazování těch větších k oporám. Předejdete tak jejich nechtěnému poškození.

Vaši pozornost si během horkých červencových dní bude ptát i trávník. Sice byste ho měli pravidelně sekat a zavlažovat, ale ani jedno z toho přes ty největší vedra. V obou případech byste jej totiž mohli spálit.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Růže jako samostatná kategorie

Tak jako u ovocných stromků, v červenci nastává vhodný čas i na očkování růží. Pěstitelé těchto honosně vypadajících okrasných kvítků si tak dozajista přijdou na své.

Tip : V období července aplikujte preventivní chemický postřik, který ochrání růže před padlím a černou skvrnitostí listů.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Co říká na červenec v zahradě lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na rok 2021?

Všechno, co můžete ve vaší zahradě dělat v průběhu července, jsme si jmenovali v předchozích řádcích. V těch následujících si zopakujeme některé ze zmiňovaných aktivit, přičemž k nim přiřadíme i doporučení červencového lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře na rok 2021.

  • Odstraňování zálistků a příprava jahodových sazenic z poplazů – začátek července.
  • Vysévání pozdní ředkvičky – konec prvního červencového týdne.
  • Stříhání růží – konec prvního / začátek druhého červencového týdne.
  • Sbírání spadaných plodů zpod stromů – blížící se konec první poloviny července.
  • Letní řez třešní a višní – druhá polovina července.
  • Sklizeň okurek – od druhé poloviny července.
  • Očkování ovocných stromků – od druhé poloviny července.
  • Očkování růží – blížící se konec července.
  • Okopávání záhonů – blížící se konec července.

Tak, které zahradní aktivity v červenci nevynecháte? Budete se při nich řídit i červencovým lunárním kalendářem pro pěstitele a zahrádkáře na rok 2021?

Tip na závěr : Prohlédněte se za vaším červnem v zahradě. Co všechno jste stihla? Brali jste při tom ohled i na lunární kalendář?

Zdroje obrázků : vlastní zpracování, pixabay.com

Všechny blogy