28/01/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – leden 2021

Leden není z pohledu lunárního kalendáře měsícem, jehož obvyklé mrazy byste měli přečkat mimo vaši zahrádku. Právě naopak, klesající teploty by vám měly dát spolu s příchodem sněhové pokrývky takříkajíc jiný pohled na naši milovanou přírodu. A i když se leden už směle přehoupl do své druhé poloviny, stále je toho opravdu mnoho, co stíháte udělat. Toto je několik tipů, kterými lze v souladu s lunárním kalendářem plnohodnotně využít lednové zahrádkářství.

Zkontrolujte všechny vaše zásoby

S nástupem nového roku byste v žádném případě neměli vynechat pečlivou kontrolu všech vašich uskladněných zásob, do kterých spadá jak zelenina, tak ovoce ve vašem sklepě. Sklepy jsou totiž obecně vlhkými prostory, což platí v zimě dvojnásob. Právě proto byste je měli pravidelně a dostatečně větrat. Suchým vzduchem potěšíte vaši uskladněnou úrodu. Pokud náhodou natrefíte na poškozené či jinak znehodnocené plody, vyhoďte je, aby zkáze nepodlehly i další.

Upozornění : Kontrolu vašich zásob provádějte pravidelně po celý měsíc. Tak, jako byste s ní měli poctivě začít nový rok, byste s ní měli svědomitě ukončit i první měsíc v roce.

Zdroj obrázku: freepik.com

Připravte půdu pro jarní výsadbu

V případě, že vám to počasí se zdravotním stavem dovolí, neostýchejte se a vyjděte do vaší zahrady. I během ledna se vám nabízí hned několik možností k zahrádkářství. Kromě toho, že můžete přerýt půdu, na kterou vám koncem roku nezvýšil čas, se můžete pustit i do přehazování kompostu. Navíc, z pohledu lunárního kalendáře je leden skvělým obdobím i pro přípravu jam určených pro pozdější sázení stromků a dřevin.

Náš tip : Při lednovém pobytu na zahrádce můžete směle zatočit is plevelem, který by neměl mít u vás místo ani v takovém období. Rovněž uděláte dobře, když ošetříte kmeny vašich stromů vápnem.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Poraďte si se sněhem

Pamatujte, že sněhová pokrývka není pro vášnivé pěstitele a zahrádkáře žádnou výmluvou. Jakmile navštíví vaše stromy ve větším množství, otřeste ji ze slabších větviček, abyste předešli jejich namáhání, resp. v horším případě poškození.

Věděli jste, že otřesený sníh, případně sníh obecně, dokážete využít nejen ve svůj prospěch, ale také ve prospěch vašich stromů? Nahrňte jej ke kmenům a v době odměku se stane fantastickým přírodním zdrojem zavlažování.

Zdroj obrázku: freepik.com

Nezapomínejte na ptactvo

Zatímco vy dokážete využít napadaný sníh ve váš prospěch a ve prospěch vašich stromů, pro ptactvo bude bílá nadílka představovat nesnadnou překážku při hledání potravy. No a žádnému vášnivému pěstiteli či zahrádkáři by neměl být osud živých tvorů lhostejný. Přetavte proto dlouhé lednové chvíle do výroby ptačí budky, do které můžete nachystat okřídleným návštěvníkům něco „pod zobáček“.

Náš tip : Pokud si na takovou aktivitu netroufáte, nezoufejte. Ptáčkům pomůžete i tím, že jim nějaké to krmivo položíte ale nějaké dobře viditelné místo – například na dřevěnou desku na sněhu.

Zdroj obrázka: pixabay.com

Věnujte pozornost pokojovým rostlinám

Abyste však nestrávili celý leden jen venku v chladu, máme pro vás skvělý tip i na „vnitřní prácičku“. Zahřát se dokážete například při kontrolování, rosení a zalévání pokojových rostlin, které v tomto období dozajista ocení vaši důkladnou péči.

Upozornění : Zvýšenou pozornost věnujte zejména tomu, zda netrpí vaše pokojové rostliny určitými chorobami, resp. zda nejsou napadeny nežádoucími škůdci.

Zdroj obrázku: freepik.com

Vychutnejte si lednové sázení

Snad jste si nemysleli, že by vás vaše milované sázení obešlo hned v prvním měsíci nového roku. Vždyť leden je jako stvořený k setí určitých druhů rostlinek a zeleniny. Za zmínku stojí především kořenová zelenina – například petržel, karotka či ředkvička. Nelze však opomenout ani oblíbenou řeřichu, která je fantastickým zdrojem vitamínů.

Náš tip : Zatímco petržel, jejíž nať poslouží i jako skvělé dochucovadlo při vaření, si můžete zasadit i někde v interiéru, tak karotku a ředkvičku můžete v souladu s lunárním kalendářem zasadit v lednu například do vytápěného skleníku ve vaší zahradě.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zdroje obrázků : freepik.com, pixabay.com, vlastní zpracování

Všechny blogy