28/02/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – únor 2021

Skutečnost, že únor je nejkratším měsícem v roce, by neměla mít žádný vliv na vaši efektivitu a produktivitu. Jednoduše řečeno, i když má druhý měsíc v roce nejméně dní, můžete toho během něj stihnout opravdu hodně. Samozřejmě, platí to nejen v obecném měřítku, ale rovněž iz hlediska pěstování, zahrádkářství či zemědělství. Důkazem těchto tvrzení jsou rady a doporučení, která vám nabízejí jako na podnosu v lunárním kalendáři.

Jak začít únor 2021 z pohledu lunárního kalendáře?

Žádnému pěstiteli a zahrádkáři by neměla být lhostejná jeho domácnost. Právě v duchu péče o ni by se měl nést i úvod února 2021 z pohledu lunárního kalendáře.

První únorové dny můžete směle využít k suchému čištění a vydatnému větrání, což jde krásně ruku v ruce bok po boku. Kromě toho, že v této době nebudete potřebovat množství čistících prostředků, se jednoduše zbavíte prachu a nečistot i bez vody. Na druhé straně, první únorový týden je stejně fantastickým časem i na mytí a čištění oken. Lunární kalendář totiž říká, že v této době nebudou na nich zůstávat šmouhy.

Aby byl váš první pracovní únorový týden nejen aktivní, ale i různorodý, můžete jej ukončit posečením trávníku. Samozřejmě, pokud vám to počasí umožní. Například takový čtvrtek i pátek, konkrétně 4. a 5. února, jsou z pohledu lunárního kalendáře jako stvořené pro sečení trávy.

Upozornění : Začátkem února však vynechejte zalévání rostlin. Na rostlinách, které budou zality během těchto dnů, se totiž mohou později objevit škůdci.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Únorová péče o dřevo – malujte, lakujte, opravujte

Věděli jste, že první únorový týden roku 2021 je podle lunárního kalendáře skvělým časem i na veškerou práci spojenou s malováním, lakováním a opravováním?

Vzhledem k tomu, že ve společnosti Fabros milujeme veškerou práci se dřevem, tato skutečnost náramně potěšila i nás. V souvislosti s tím si vás dovolujeme upozornit i na jeden z našich starších článků, ve kterém jsme přebírali údržbu dřevostavby. Tipy a doporučení, která v něm naleznete, dokážete vsunout i do vašeho únorového harmonogramu – a to nejen ve spojitosti s dřevostavbami, ale například i v rámci péče o altán, přístřešek či zábradlí.

Zdroj obrázku: pixabay.com

A co zahrádka, vysévání a pěstování?

Nebojte se, v únoru nevynecháte ani vaše oblíbené zahrádkaření. Pokud budete mít chuť, druhý měsíc v roce může být bohatý jak na vysévání, tak na pěstování. Zde je několik tipů a doporučení na to, čemu se můžete věnovat ať už na zahrádce, skleníku nebo i uvnitř na parapetu.

  • Vysévání do bedýnek – salát, rukola, celer, letničky, trvalky, pažitka, mladá cibulka.
  • Vysévání do skleníků (ideálně vytápěných) – kedluben, salát, květák, ředkvička, paprika a rajčata.
  • Vysévání v případě příznivého počasí – mrkev, ředkvička, časný hrách, časný špenát.
  • Když nebude půda zamrzlá, můžete si připravit i jámy na jarní sázení stromků.
  • Očistěte stromy od mechu, resp. případných nečistot, a ošetřete je kmeny vápnem. Pokud jste četli i náš předchozí článek ponímající o lunárním kalendáři pro zahrádkáře na leden 2021, určitě vám neuniklo, že na totožnou radu jsme upozorňovali iv něm.
  • Pokud jste ještě nestihli dojíst skladované ovoce z minulé sezóny, nezapomínejte na jeho pravidelnou kontrolu as ní související vyhazování poškozených kusů.

Lunární kalendář říká, že ve druhé polovině února si můžete v případě příznivého počasí vyhradit čas také na vyvážení hnoje či kompostu k ovocným stromům. Pokud patříte k vášnivým ovocnářům, dozajista se potěšíte i ořezávání stromků a vinníků.

Zdroje obrázků : pixabay.com a vlastní zpracování

Všechny blogy