Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – srpen 2021
Po přetočení kalendáře na osmý měsíc v roce se mnohým lidem automaticky vybaví před očima dovolené či různé letní výlety. Jednoduše, nastal čas k odpočinku a relaxaci. Nicméně, to si naprosto nemůže říct vaše zahrada. Když ji zanedbáte v srpnu, nejenže se připravíte o několik z jejích darů, které jste tak toužebně očekávali, ale ještě k tomu přijdete io možnost zajistit si případnou úrodu na příští sezónu. Jak je to možné? Spolu s dalšími zajímavostmi si to vysvětlíme v našem Lunárním kalendáři pro pěstitele a zahrádkáře na srpen 2021.
Sklizeň ovoce a jeho konzervování
To, s čím jste možná začali už v červenci, můžete dělat i v srpnu. Konkrétně máme na mysli sklizeň ovoce a jeho konzervování, případně zmrazování nebo skladování. Nastal totiž ideální čas na zavařování meruněk, broskví či švestek. Samozřejmostí jsou také džemy, marmelády či dětské výživy. Kromě toho si můžete dát zamrazit chutné bobuloviny, jako například rybíz či borůvky. Bezpochyby je oceníte kdykoli během roku, kdy vás doslova a do písmene napumpují svěží dávkou vitamínů.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Náš tip : Pokud se vám poštěstila časná úroda hroznů a nevíte co s ním, vylisujte jej. Dužinu z něj uskladněte ve sklenicích na zavařování a vysterilizujte. Takový podomácku vyrobený džus bez přidaných cukrů a konzervantů si můžete dopřát vychlazený během horkých dnů.
V souvislosti se sklizní ovoce, resp. s obdobím těsně před ním, souvisí i podpírání stromů. Abyste předešli případnému polámání ovocných stromků, nezapomeňte na podepření halúzek, které jsou plody nejvíce obsypány. Užitečnou službu může v tomto případě udělat jakákoli stará hůl.
Pozor! Vyhněte se sbírání a konzervování ovoce během 10. a 11. dne v měsíci. Podle lunárního kalendáře totiž plody nasbírané v těchto dnech dlouho nevydrží.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Kdy sbírat a konzervovat ovoce podle lunárního kalendáře?
Vzhledem k výše zmíněnému upozornění bychom měli dodat i to, kdy je podle lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře na srpen 2021 nejvhodnější doba pro sklízení a konzervování ovoce.
Samozřejmě je třeba se řídit, jak se říká, i „zdravým selským“ rozumem. Když vidíte, že ovoce rychle dozrává, jeho sklizeň je nezbytná bez ohledu na lunární kalendář. Když byste však chtěli přihlížet ke „znamením“, které vám dává měsíc, ke sběru a konzervování měsíce byste měli využít zejména třetí srpnový týden.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Očkování ovocných stromů a přesazování jahod
Když jste náhodou četli náš červencový lunární kalendář, určitě jste postřehli informaci o tom, že nastal vhodný čas na očkování ovocných stromků a přesazování jahod. Totéž však platí io srpnu, kdy jsou stromky v období takzvané „druhé mízy“.
Náš tip : Na YouTube můžete najít mnoho přehledných postupů od renomovaných odborníků, jak očkovat ovocné stromky.
Co se týče přesazování jahod, nedočkavci (v dobrém slova smyslu), s ním začínají už v červenci. Někdo však trpělivě čeká až na druhou polovinu srpna. Bez ohledu na to, do které skupinky se řadíte vy, si letním přesazováním jahod dokážete zajistit krásnou úrodu pro příští rok. No a přesně na toto jsme naráželi už v samém úvodu tohoto článku.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Co se zeleninou?
Pokud se vám tuto sezónu dařilo, v srpnu budete mít možná plnou zahradu různých odrůd cuket a dýní, nakládaček, salátových okurek, rajčat či paprik. Co dělat s touto zeleninou?
Zavařování nakládaček
V případě nakládaček je to snad jasné. Zavařujte jedna radost, neboť nikdy nevíte, kdy si nakládačky smyslí prohlášení „stopky“. Pro jejich fantastickou chuť vám doporučujeme hodit do každé skleničky malou cibulku, kousek mrkve, kopru a křenu a jeden skopový roh. Pokud náhodou skopové rohy nemáte, určitě si je vyzkoušejte příští rok vypěstovat. Ten „šmak“, který dodají nakladačkám, je prostě famózní.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Okurkový salát a zmrazené okurky
K salátovým okurkám řekneme jen tolik, že si nezapomeňte vychutnat úžasný okurkový salát se sladkokyselým nálevem. Během horkých letních dnů dokáže úžasně osvěžit.
Náš tip : Pokud patříte k milovníkům okurkového salátu, vyzkoušejte si salátové okurky nastrouhat a zamrazit. Skvělou letní pochoutku si tak můžete dopřát i kdykoli během roku.
Vyvazování rajčat
Vedle všeho toho zavařování a „mlsání“ nezapomínejte ani na vaše zahradní povinnosti. V srpnu vás určitě nemine například takové vyvazování rajčat. Doporučujeme vám jednotlivé kořeny pravidelně kontrolovat. Nečekané silné větry a bouře, které nejsou v létě ničím neobvyklým, mohou mít pro nezabezpečená rajčata fatální následky. Samozřejmě to platí i pro papriky. Je však pravdou, že ty se pro svoji házel na nepříznivé počasí většinou pěstují ve fóliovnících a sklenících.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Sbírejte, konzumujte, zpracovávejte
Užívejte si celý srpen! Sbírejte cukety a dýně, dělejte si chutné polévky a pečte si zrníčka. Za ty dlouhé týdny péče a pravidelného polévání je to skutečně úžasné zadostiučinění.
Posbírat můžete například už i cibuli, kterou doporučujeme sušit na dobře větraném a suchém místě. A samozřejmě těšte se iz hojné úrody v podobě mrkve a petržele.
Náš tip : Když už jsme nastínili kořenovou zeleninu, srpnový lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře říká, že ideálním časem pro její sběr, zpracování a konzervování je hned na začátku měsíce, v jeho polovině a také ve dnech jeho blížícího se konce.
I když je srpen zejména o sklizni a zpracovávání, vedle těchto příjemných aktivit byste měli myslet i na pravidelné zalévání později vysazených odrůd kedlubny, zelí či celeru. Kromě toho, věděli jste, že v srpnu můžete stále vysazovat pozdní ředkvičky, zimní cibulky či zimní salát na vypěstování vlastních domácích sazenic?
Zdroj obrázku: pixabay.com
Myslete i na trvalky a dvouleté květiny
V srpnu se můžete odreagovat nejen na dovolené, ale také při péči o okrasnou zahrádku. Pozornost můžete věnovat ať už trvalkám a jejich rozmnožování dělením, řízky nebo očkováním, případně i rozsazování a přesazování dvouletých květin. No a samozřejmostí by měla být i neustálá péče o trávník, skalku, živý plot či jezírko.
Náš tip : Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na srpen 2021 říká, že nejvhodnějším časem na rozmnožování, rozsazování a přesazování okrasných rostlin je 12. a 13., resp. 20. a 21., den v měsíci.
Zdroj obrázku: pixabay.com
Slovo na závěr
No není to úžasné, přátelé? Před několika měsíci jsme spolu předpěstovávali sazenice, sázeli a okopávali, a dnes se těšíme z tolik hojné úrody. Co myslíte? Přispěly k tomu i rady, které jste si vzali z lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře?