28/10/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – říjen 2021

Pohled pěstitelů a zahrádkářů na říjen může být takříkajíc dvojí. Jedna skupinka ho může vnímat z té negativní stránky – končí všechna úroda a téměř vše odkvétá. Proč se však na tyto skutečnosti nepodívat o něco pozitivněji? Vždyť v říjnu nastává snad největší sklizeň vypěstované úrody, které jste věnovali během předchozích měsíců tolik času. A kromě toho, i během sychravého podzimu můžete stále s chutí a do sytosti sázet. Samozřejmě, jako celý rok, také v říjnu s ohledem na lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na rok 2021.

První dny ve znamení sklizně ovoce

Ruku na srdce – mohl by se říjen 2021 začít krásnější než sklizní ovoce? Dozrálá jablíčka či hrušky pozdních podzimních až zimních odrůd zvyknou být pýchou mnoha vášnivých zahrádkářů. No a přesně první dva říjnové dny jsou podle lunárního kalendáře vhodné pro jejich sklizeň. Nachystejte si proto čisté a suché bedničky, do kterých budete nasbírané ovoce ukládat. V žádném případě však neuskladňujte poškozené nebo nahnilé plody. Hniloba by se mohla během zimy přenést i na zdravé kousky. Znehodnocená jablka i hrušky můžete použít k přímému konzumu, zapracovat je do kompostu nebo je posbírat do připravovaného kvasu.

Co se týče naplněných bedýnek se zdravým ovocem, ideálním místo pro jejich skladování jsou chladné a suché sklepy, případně vodovodní šachty. Pamatujte, že ve vhodných podmínkách vám jablíčka i hrušky vydrží klidně i celou zimu.

Zdroj obrázku: freepik.com

Pleňte plevel a sázejte

Zatímco první dva říjnové dny můžete strávit sklizní ovoce, další dva byste si měli podle lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře ušpinit ruce už o něco více. Od ovocných stromků se můžete přesunout k zeleninovým záhonům. Nastává totiž ideální čas na plenění plevele. Můžete ji hodit do kompostu nebo jí potěšit vaše či sousedovy slepice.

Věděli jste, že iv říjnu můžete na čerstvě vyčištěné záhony směle a s radostí vysazovat? Vyzkoušejte například vhodné odrůdy kořenové zeleniny – obzvláště petržele a mrkve. Kromě toho ale můžete sázet i cibuli a česnek. Výhoda sázení v tomto období spočívá zejména v tom, že vlastní cibuli i česnek budete mít vypěstovanou s velmi brzkým příchodem jara.

Zdroj obrázku: freepik.com

Po odpočinku se pusťte do trávníku

Podrobnou péči o trávník během začínajících chladnějších dnů jsme popisovali v našem Lunárním kalendáři pro pěstitele a zahrádkáře – září 2021. Pozornost byste mu ale měli věnovat iv říjnu. Po plenění plevele a sázení, což jsou poměrně syté aktivity, si dopřejte pár dní oddechu od zahradních prací. Následně se můžete zhruba 8. až 9. října pustit právě do vašeho trávníku. Takové načasování by vám schválil i říjnový lunární kalendář pro rok 2021.

Říjnová péče o trávník by měla spočívat v odstranění plevele, mechů a poškozených travních trsů. Prázdná místa můžete stále podsévat vhodným travním osivem. Také nezapomeňte na vertikutaci a podzimní přihnojení, které ochrání váš trávník před plísní sněžnou.

Náš tip : Vedle péče o trávník si najděte během těchto dnů čas i na sázení špenátu na brzký jarní sběr. Podle lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře je totiž 8. a 9. říjen 2021 vhodným na sázení listové zeleniny.

Zdroj obrázku: freepik.com

Sbírejte také zeleninu

S blížící se polovinou října věnujte vaši pozornost sklizně jako takové. Vrátit se můžete k nesesbíranému ovoci, ale zaměřte se i na kořenovou zeleninu. Máme na mysli zejména petržel a mrkev. Stejně však můžete uskladňovat už i kedluben a celer.

Všechny tyto druhy zeleniny před uskladněním důkladně zbavte hlíny a bláta, aby nezačaly plesnivět či hnít. Samozřejmostí je i odstranění natě, resp. listů. Zatímco celerovou a mrkví natí potěšíte například zajíčky, tu petrželku si můžete zamrazit pro pozdější použití. Kedlubnové listy víte také dát zajícům. Pokud je nechováte, klidně hoďte veškerou zeleň na kompost.

Nezapomeňte! Stejně jako u ovoce, iu zeleniny platí, že byste ji měli během zimy skladovat na chladném a suchém místě.

Co se týče říjnové sklizně zeleninu, nemůžeme opomenout ani dýně, cukety či hokkaida. Jejich listové zbytky vám sice dají při plenění pořádně zabrat, ale samotná úroda vás bude těšit i během zimy. Dýně, cukety i hokkaida si můžete například zamrazit.

Zdroj obrázku: pixabay.com

První polovinu října završte sázením květin

Do těchto chvil jsme se točili zejména kolem ovoce a zeleniny. Ani v říjnu vás ale neminou aktivity spojené s květinami a okrasnou zelení. První polovina října je totiž podle lunárního kalendáře nejvhodnější k jejich sázení. Sázet můžete například narcisy či tulipány, které vám svým časným jarním rozkvětem překrásně ohlásí příchod jara.

Náš tip : Během října si můžete také založit okrasnou skalku.

Postarejte se o jahody

Jahody patří obecně mezi nejoblíbenější zahradní ovoce. Když se chcete z jejich úrody těšit i během příštího roku, neměli byste zanedbat jejich podzimní péči. Během října vám doporučujeme, abyste se zaměřili na jejich zalévání, okopávání a přihnojování. No as nástupem zimy a minusových teplot je patřičně ochraňte – buď přihrnutou zeminou či kůrou, nebo textilií, které je k tomu speciálně určena.

Obdělávejte půdu a záhony

Po sesbírání veškeré úrody a vyplenění plevele můžete ještě v říjnu pomalu připravovat vaše záhony s jejich půdou pro zimní odpočinek. Půdu buď překypřete, nebo poorte, přičemž nezapomeňte na zapracování vhodného hnojiva, resp. hnoje.

Praktický tip : Rozsypte po vašich záhonech suché listí a větve. Dokážete zužitkovat například výše zmiňované listové zbytky z dýní a cukin. Přes zimu může pod nimi najít útočiště ježek, který vás ochotně zbaví nezvaných šneků.

Saďte a přesazujte ovocné stromky

Na našem blogu jsme vás během roku nejednou informovali o roubování ovocných stromků. Během podzimu, ideálně po skončení babího léta, byste měli stromečkům věnovat další pozornost. Spojkované stromky, které se vám na jaře ujaly, můžete před zimou přesazovat. S podnožemi, které jste očkovali v létě, raději počkejte až do příštího podzimu. Nic se však nemusí pokazit, když byste je prosadili iv tomto roce. A samozřejmě kromě přesazování můžete také sázet nové stromky zakoupené v zahrádkářstvích. V obou případech je základem předem připravena jáma.

Zdroj obrázku: freepik.com

Jáma na sázení či přesazování ovocných stromků může být vykopána klidně i měsíc dopředu, aby se dostatečně vyvětrala. Raději vykopte větší jámu, aby kořínky zbytečně nebojovaly s hutnou půdou. Den před sázením doporučujeme celou jámu zalít vodou. V den sázení, resp. přesazování, smíchejte zeminu se zahradnickým substrátem a stromek bezprostředně po vykopání nebo přinesení ze zahrádkářství přesaďte. Pokud razíte na místo sázení větší vzdálenost, kořenový systém obalte například igelitem, aby náhodou nevyschl. A co je nesmírně důležité, při přesazování se snažte ponechat na kořenech co nejvíce původní zeminy. Na závěr nezapomeňte čerstvě prosazené a zasazené stromky pravidelně vydatně zalévat.

Náš tip : Očka, která se vám po letním očkování ujala, můžete na zimu přikrýt nějakým papírovým obalem, abyste je ochránili před zmrznutím. Ne každý to ale dělá. Někteří zkušení zahrádkáři jsou toho názoru, že dobře ujaté očko přežije zimu i bez ochrany. Mimochodem, očka, která se ujala, odlišíte od těch neujatých tak, že jim zhruba do 2 až 3 týdnů od očkování odpadly stopky z listů – například při vašem jemném doteku. Stopky, které na očkách zůstaly a začaly schnout, vypovídají o neuchyceném očku.

Tipy na druhou polovinu října 2021 podle lunárního kalendáře

  • 16. a 17. říjen 2021 – vysévejte listovou zeleninu a věnujte pozornost péči o váš trávník.
  • 18. a 19. říjen 2021 – sázejte plodovou zeleninu a sbírejte ovoce pro zimní uskladnění.
  • 20. říjen 2021 – zapracovávejte hnojivo do půdy a záhonů.
  • 21. a 22. říjen 2021 – sázejte kořenovou zeleninu a sbírejte ovoce a kořenovou zeleninu pro zimní uskladnění.
  • 23. až 25. říjen 2021 – nezalévejte rostliny!
  • 26. a 27. říjen 2021 – věnujte pozornost péči o váš trávník.
  • 28. až 30 říjen 2021 – sbírejte ovoce na zimní uskladnění, ale nezapracovávejte hnojivo do půdy a záhonů.
  • 31. říjen 2021 – poslední říjnový den v roce 2021 můžete podle lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře cokoli sázet, vysazovat a přesazovat.

Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com, vlastní zpracování

Všechny blogy