28/11/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře –listopad 2021

Sice se nám stále více zozimívá, ale podobně jako v říjnu, i v listopadu vás čeká mnohozahradních povinností. A tak jako po celý rok, is jeho blížícím se závěrem můžete všechny zahradní aktivity provádět s ohledem na lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na rok 2021. Pravdou je, že se v něm toho najde o něco méně než v předchozích měsících, ale i to je lepší jako nic. Pojďme tedy společně zazimovat vaši zahradu, abyste se mohli na jaře těšit z časné úrody.

Listopad v zahradě

Jeden by si mohl myslet, že listopadové zahradní povinnosti začnou i skončezrýľováním, resp. zoraním, zahrady. Pokud však plánujete práci v zahradě vykonávat poctivě iv jedenáctém měsíci v roce, nenadřete se jen při překyprování záhonů. Pozornost byste měli totiž věnovat jak ovocné, tak okrasné zahradě. A samozřejmě ani v listopadu by vás neměla minout péče o trávník. No a po dlouhé době přijdou na řadu i všechny zahradní pomůcky. Ale o tom později. Vezměme to pěkně popořadě.

Práce v zeleninové zahradě

V předešlé části jsme to již zmínili, ale zaslouží si to opětovnou a zvláštní pozornost – rývání, resp. orání, zahrady. Upřímně, jaký by to byl podzim bez překypření záhonů a zapracování kvalitního zahradního kompostu? Bez ohledu na to, zda vsadíte na rývání nebo orání, vám doporučujeme, abyste na záhonech nechávali větší hroudy. Takto upravená půda lépe absorbuje veškerou zimní vláhu.

Náš tip : Je dost možné, že vaše záhony si budou ptát po náročném roce i doplnění vápníku. Jak ale zjistíte, že ho opravdu potřebují? Odeberte si vzorek půdy z vašich záhonů a pečlivě jej vysušte. Když bude vzorek půdy perfektně vyschlý, dejte na něj kapku octa a pozorně poslouchejte! V případě, že uslyšíte alespoň jemné zašumění, nemusíte vašim záhonům dodávat vápník. Na druhé straně, pokud k šumění nedojde, vápník bude zapotřebí.

Kromě překyprování záhonů však můžete strávit čas v zeleninové zahradě i jiným způsobem. Jedním z nich je například překrývání zimních odrůd zeleniny (saláty, kapusta, špenát) mulčem nebo chvojím. Ochráníte je tak před mrazem. A i když možná neuvěříte, ale pořád můžete i vysazovat. V listopadu se dá stále sázet česnek, případně i některé druhy zeleniny. Pokud vám to počasí dovolí, zasaďte si například mrkev, petržel či cibulku. Brzy na jaře se tak budete moci těšit z čerstvé a hlavně vlastní sklizně.

Doporučení : Zasaďte si do květináčů pažitku a petržel. Nachystané květináče umístěte na teplé a světlé místo, abyste si mohli i přes zimu vychutnávat čerstvou zeleň a voňavou nať.

Co se týče zeleninové zahrady, nemůžeme zapomenout ani na zmínku o pórku a některých druzích kapusty – například kadeřavá či růžičková. Konkrétně narážíme na to, že s jejich sklizní nemusíte před zimou vůbec spěchat. Jedná se totiž o zeleninu, která může zůstat na záhonech i během zimních měsíců. Jak kapusta, tak pórek si tedy můžete vychutnávat i přes zimu.

Shrnutí

  • Porylujte/Zorte záhony ve vaší zahradě.
  • V případě potřeby doplňte půdě vápník.
  • Některé druhy zeleniny překryjte mulčem nebo chvojím.
  • Můžete vysazovat česnek, mrkev, petržel či cibulku.
  • Do květináčů si zasaďte pažitku a petržel.
  • Pór a kapusta nechte v zahradě zimovat.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Práce v ovocné zahradě

Práce v ovocné zahradě se bude týkat zejména zazimování ovocných stromů a keřů. Obecně platí, že byste je měli u kmenů opatrně okopat – a to tak, abyste jim nepoškodili kořenový systém. Citlivější druhy, jako například angrešt, jahody či rybíz můžete i přihnojit a přikrýt vhodnou poklicí.

Věděli jste, že do příchodu prvních vytrvalých mrazů můžete i během listopadu stále vysazovat a přesazovat ovocné stromky? Celý proces, jak na to, jsme podrobně popisovali v Lunárním kalendáři pro pěstitele a zahrádkáře – říjen 2021.

Pozornost však věnujte i dospělým stromům. Zatímco z korun byste jim měli odstranit všechny pozůstatky plodů, tak z pařezů mechové porosty. Veškerý odstraněný materiál můžete následně hodit do kompostu.

Shrnutí

  • Okopejte ovocné stromy a keře tak, abyste jim neporušili kořenovou soustavu.
  • Přihnojte a přikryjte citlivější druhy ovocných keřů.
  • Během teplejších dnů vysazujte a přesazujte ovocné stromy.
  • Zbavte dospělé stromy pozůstatků plodů a macových porostů.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Práca v okrasnej záhrade

Kvítků je na zahradě stále méně a méně, ale barev, paradoxně, přibývá. Může za to zejména překrásné podzimní listí, které však dokáže nadělat starosti až až. Pravidelně ho proto z vaší zahrady a z vašeho dvora shrabávejte. Když chcete předejít jeho pozdějšímu rozfoukání, uložte jej do kompostu nebo jej použijte k přikrytí kořenů a pníků citlivých ovocných keřů. Když listí zatížíte vrstvou kompostu či mulče, nemusíte se obávat jeho rozfoukání. Výhodou je, že takto využité listí se časem rozloží a poskytne keřům užitečné živiny.

Co se týče zmíněného kompostu, použít byste jej měli ik přihnojení trvalek po jejich okopání. Dejte si však pozor, abyste jim neporušili kořínky. No a opět platí to, co u citlivých ovocných keřů – chvojím či mulčem chraňte i citlivé okrasné květiny a dřeviny, případně i skalku.

V souvislosti s listopadovou prací v okrasné zahradě nelze opomenout ani stále realizovatelné vysazování cibulovin a také péči o růže. Pamatujte, že keře růží byste neměli před zimními měsíci stříhat. Odstraňte jim jen květiny. No a následně je nezapomeňte přihrnout vhodným materiálem. Co se týče stromkových růží, tím byste měli před zimou chránit korunu netkanou textilií.

Náš tip : Pokud máte na zahradě rozkvetlé chryzantémy, dopřejte si u nich zasloužený večerní relax. Věřte, že naprosto postačí letmý pohled na jejich krásné barvy při zapadajícím slunci. V chladném podzimním počasí to má opravdu něco do sebe.

Shrnutí

  • Shrabujte popadané listí a použijte jej do kompostu nebo k přikrytí citlivých keřů.
  • Okopejte a přihnojte trvalky tak, abyste jim neporušili kořínky.
  • Citlivé květiny, okrasné dřeviny a skalky chraňte před mrazem mulčem nebo chvojím.
  • Vysazujte cibuloviny.
  • Postarejte se o růže.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Co dál dělat v zahradě během listopadu?

Kromě mnoha výše zmiňovaných tipů nezapomínejte v listopadu ani na trávník a vaše zahradní vybavení, které vám ochotně asistovalo během celého roku.

Zazimování trávníku

Trávník byste měli v listopadu před příchodem zimy ještě jednou posekat. Ne však příliš na nízko, aby nevyschl – ideální na výšku zhruba 4 cm. Nic nezkazíte ani jeho provzdušněním pomocí vertikutátoru či speciálních hrábí. A také si najděte čas na jeho pohnojení, aby byl přes zimu chráněn před nemocemi a škůdci.

Zazimování nářadí a pomůcek

Lopaty, rýče, motyky, hrábě, krhly či jiné zahradní pomůcky pravděpodobně nebudete přes zimu příliš potřebovat. A kdyby také, snadno si je vytáhnete ze suchého místa, na které byste je měli před zimou odložit. Ale předtím, než jim najdete vhodné místo k přezimování, je pečlivě očistěte a vysušte, aby se neznehodnotili – například rzí. A abychom nezapomněli, vypusťte ze všech hadic a trubek vodu a odstavte její přívod. Okapané hadice následně smotejte a uložte k ostatnímu nářadí, aby pod vlivem mrazu nepopraskaly.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Lunární tipy na listopad 2021

I přes sychravé počasí, mrazy a pobírání zahrady pro zimní odpočinek je listopad pro všechny poctivé zahrádkáře stejně krásný jako každý jiný měsíc. Koneckonců, je nedílnou součástí naší celoroční skládačky – našeho celoročního úsilí. Doufáme, že si ho užijete i se závěrečnými lunárními tipy:

  • obecně vhodnou dobou pro vysazování a přesazování je podle lunárního kalendáře 1., 27. a 28. listopad
  • stejné data, tedy 1.,27. a 28. listopad, jsou vhodné i pro sázení kořenové zeleniny
  • sázení květin byste měli podle lunárního kalendáře pro pěstitele a zahrádkáře provádět ideálně během 10. a 11. listopadu
  • nejvhodnější dobou na hnojení je 19. listopad – naopak, nejhorší zase 25. a 26. listopad
  • když chcete brát ohled na lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře i při zazimování trávníku, pusťte se do něj 4., 5., 12., 13. nebo 14. listopadu

Zdroj obrázků : pixabay.com

Všechny blogy