Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – prosinec 2021
Prosinec v zahradě… Při pohledu na toto slovní spojení se nám svým způsobem takříkajíc tlačí slzy do očí. Proč? V měsíci s pořadovým číslem 12 je totiž zahradní práce snad nejméně z celého roku. Třeba se však na to podívat iz té druhé stránky. Půda, stromy i rostliny si potřebují během zimy odpočinout, aby nás mohli s příchodem jara těšit svojí připraveností na novou sezónu. Pozor! To ale neznamená, že v prosinci se budete naprosto nudit. V následujících řádků vám dáme hned několik tipů na prosincové zahrádkářství. Samozřejmě, jako obvykle budeme přihlížet i k doporučení
Prosinec v zahradě
Ptáte se, co dělat v zahradě během prosince? Zanícení pěstitelé a zahrádkáři si to své určitě najdou. Nicméně, předtím, než přejdeme k jednotlivým tipům, jen upozorňujeme na to, že vynecháváme veškeré práce související se zazimováním půdy, nářadí a zahradní techniky. Vycházíme totiž z toho, že tyto činnosti máte již úspěšně za sebou. Koneckonců, rozepisovali jsme se o nich iv našem listopadovém článku. Okrajově a ve zkratce – zatímco půda by měla být před zimou zkypřená a obohacená o kompost, resp. hnojivo, tak nářadí a zahradní techniku byste měli očistit a uložit na suché a tmavé místo, kde nemrzne. A abychom nezapomněli, odstavte vodu a ventily.
Začněte shrabaním listí
Pokud ve vaší lokalitě ještě neudeřily vydatnější mrazy a listí nemáte shrabané na jedné kope, udělejte tak co nejdříve. Popadané listí ze stromů můžete buď shrabat na jednu hromadu, nebo jej uložit do kompostu. Případně, umíte jej použít ik přihrnutí rostlin a květin citlivých na chlad. Nápomocným umí být v tomto ohledu i zahradní technika v podobě fukarů a vysavačů listí.
POZOR! Máte-li listí již déle shrabané na jednom místě a je u vás poměrně chladné počasí, nepřesouvejte jej už do kompostu. Nechte ho celou zimu na jeho nynějším místě. Je totiž více než pravděpodobné, že se pod ním už ukryli hlodavci, brouci a jiné drobné živočichy, které se takto chrání před zimou. V případě, že jste listí ještě neuklidili a chcete zmiňovaným živočichům pomoci, shrabte ho na jedno místo a nechte ho tak. Jeho návštěvníci si už poradí.
Postarejte se o citlivé rostliny a květiny
Pokud se ve vašem volném čase věnujete pěstování rostlin a květin citlivých na chlad, měli byste se o ně před zimou patřičně postarat. Máme pro vás hned 3 tipy, které můžete aplikovat na jejich úspěšné přezimování:
- pokud jde o hrnkové rostlinky, podložte je polystyrenem – ochráníte je tak před mrazem.
- citlivé rostliny a květiny osázené venku popřihrnujte jehličím, kůrou, mulčem nebo výše zmiňovanými listy.
- některé z rostlin a květin citlivých na chlad můžete například i zabalit do jutoviny
Nezapomínejte zalévat
Zní to sice neuvěřitelně, ale ano, je tomu tak. A týká se to zejména na podzim osázených ovocných stromů a jiných dřevin. Měli byste je zalévat během teplejších dnů bez mrazu a v době odměku. Voda v zemi, resp. v pórech, totiž během chladných nocí a dní zamrzá. Pro kořínky stromů a různých dřevin to znamená, že je pro ně nepřístupná. Pokud nedopřejete zejména letos vysazeným stromům a jiným dřevinám během zimy potřebnou dávku vláhy, může se stát, že uschnou. Pozor, ne zmrznou, ale uschnou.
Rychle vysaďte česnek
Pokud jste to ještě nestihli, rychle tak učiňte hned teď! Klidně přerušte čtení a pusťte se do toho – odpustíme vám to. Tedy samozřejmě, když se vrátíte zpět. Honíme vás jen proto, abyste to s výsadbou česneku lidově řečeno „neprošvihli“. Do promrzlé půdy by se sázel asi těžko. Pokud tedy půda ve vaší lokalitě ještě úplně nezmrzla, připomeňte si sezónu sázení výsadbou česneku v zimní bundě s čepicí na hlavě.
Zpřehazujte kompost
Hodně času vám to sice nezabere, ale i občasným zpřehazováním kompostu si můžete v prosinci zkrátit už beztoho krátké dny. Čas, který kompostu věnujete, oceníte příští rok, když budete něco z něj zapracovávat do půdy.
Nachystejte si roubky na jarní roubování
Prosinec je důležitým měsícem pro všechny ovocnáře, kteří se s vášní věnují roubování peckovin, případně jiných ovocných stromů a keřů. Právě 12. měsíc v roce je totiž ideálním pro seříznutí letošních roubů, které se pro následující jaro použijí pro roubování podnoží. Podstatné je jejich vhodné uskladnění po celou zimu. V něm se však názory mnoha odborníků a zanícených ovocnářů mírně rozcházejí. Tedy, abychom se vyjádřili přesně, existuje několik způsobů uskladnění nařezaných roubů. Přes zimu je můžete skladovat v lednici, ve sklepě nebo dokonce i pod vyříznutou kostkou trávníku.
Kontrolujte uskladněnou úrodu
Sklizeň, které jste během roku věnovali tak mnoho času, máte v tomto období pravděpodobně poctivě uloženou ve sklepech či na jiných chladných místech. Nezapomínejte ji však pravidelně kontrolovat. Týká se to jak zeleniny, tak ovoce. Čas od času proto proberte jablíčka, brambory, mrkev, petržel, kedluben, brambory a další druhy, které máte uskladněny. Napadené plody pokaždé odstraňte z kop, aby se hniloba či plíseň nepřesunula i na další.
Věnujte čas studiu
Dlouhé zimní večery jsou pro vášnivé zahrádkáře jako stvořené ke studiu. Vezměte do ruky dobrou knihu nebo zamiřte na různá diskusní fóra – například na sociálních sítích. Vyměňujte si rady, doporučení a zkušenosti s dalšími zahrádkáři. Pamatujte, že člověk nikdy není dost moudrý na to, aby nemohl být ještě chytřejší.
Plánujte si příští sezónu
V rámci výše zmiňovaného studia se můžete pustit i do plánování vaší příští zahrádkářské sezóny. Rozplánujte si, co, kde a kdy posadit. Myslete na to, že není dobré sázet daný druh zeleniny na totéž místo rok po roce. Vezměte proto do ruky papír a tužku, a vyzkoušejte si rozvrhnout, jak by to mohlo ve vaší zahradě asi tak vypadat.
Lunární tipy na prosinec
Jak vidíte, typického zahrádkářství se v prosinci ve velkém objemu nedočkáte. Možná se proto zamýšlíte nad tím, jaké lunární tipy vám už jen můžeme dát na 12. měsíc v roce 2021. Vězte, že něco by se přece našlo.
Zalévejte podle lunárního kalendáře
O důležitosti prosincového polévání jsme vás informovali již v předchozích řádcích. V těch následujících vám ale přiblížíme, které dny jsou v prosinci 2021 k zalévání nejvhodnější. A samozřejmě nevynecháme ani ty, během kterých byste zalévat neměli.
Kdy zalévat? 1. a 2. prosince, 10. a 11. prosince, 19. 20. a 21. prosince, 29. a 30. prosince
Kdy nepolévat? 8. a 9. prosince, 17. a 18. prosince, 27. a 28. prosince
POZOR! Berte to jen jako doporučení. Reálně se však řiďte zejména aktuálním počasím.
Udělejte krmítko pro ptáčků
Věděli jste, že právě 24., 25. a 26. prosinec 2021 je podle lunárního kalendáře vhodným časem pro provádění zahradní práce? Je nám jasné, že během jedněch z největších svátků v roce nebudou vaše kroky pravděpodobně směřovat do zahrady za prací, ale sváteční chvíle si můžete zpříjemnit hodnotnou činností. Co kdybyste v kruhu rodiny udělali například krmítko pro ptáčky? Spojíte tak příjemné s užitečným – budete mít skvělou aktivitu a postaráte se o ty, kterým se v zimě jen těžko hledá potrava. Navíc, když byste krmítko stavěli spolu s dětmi, nejenže byste jim vštěpovali lásku k přírodě a zvířátkům, ale ještě k tomu byste je i přiúčali správně nastaveným hodnotám.
Využijte čas na drobné opravy
Prosincové dny jsou sice, co se světla týče, velmi krátké, ale když si najdete chvíli čas, můžete se pustit například do drobných oprav zahradního nábytku či jiných dřevěných prvků vaší zahrady, terasy nebo zahradního domku. Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře na prosinec 2021 říká, že ideálními dny pro lakování, malování a drobné úpravy jsou 3., 24., 25., 26., 27., 28. a 31. prosinec.
Slovo na závěr
V předchozích řádcích jsme vám dali mnoho tipů, is ohledem na lunární kalendář, na to, co dělat na zahradě během prosince. Kromě toho si ale neodpustíme ještě jednu radu – s prací to přece jen příliš nepřehánějte. Užijte si svátky v klidu a v kruhu vašich nejbližších. Odpočiňte si a těšte se z každé maličkosti. Koneckonců, robota není zajíc – neuteče vám. Právě naopak, počká si vás, a když načerpáte novou energii, s chutí se do ní pustíte.
Mimochodem, abychom nezapomněli, přátelé. Děkujeme vám, že jste byl v roce 2021 s námi. Doufáme, že naše rady byly pro vás užitečné a že vás nejednou inspirovaly. Zároveň vám přejeme příjemné přežití blížících se svátků.
PS: Už teď pro vás chystáme nový seriál pro rok 2022. Máte se na co těšit.
Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com