28/04/2021

Lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře – duben 2021 BONUS: Štěpení stromků

Duben je známý nejen jako měsíc bláznů, ale stejně tak jako měsíc proměnlivého počasí. Nicméně, přesto patří společně s březnem mezi ty nejoblíbenější – co se sázení týče. Co jste tedy nestihli posadit ve vaší zahradě ještě v březnu, můžete dohnat v průběhu dubna. Samozřejmě is ohledem na lunární kalendář pro rok 2021, případně s přihlédnutím k určitým pranostikám.

Duben v zahradě

Průlom března a dubna je pro první vysévání zeleniny v roce jako stvořený. Koneckonců, v podobném duchu jsme to zmiňovali iv lunárním kalendáři na březen 2021. Půda je totiž odmrzlá a počasí v průměru teplejší. Je sice pravdou, že právě v dubnu zápole zahrádkáři a pěstitelé s ojedinělými nočními mrazy, ale s tím neuděláte pravděpodobně nic. Maximálně můžete ponocovat u meruňkových stromků obsypaných květinami a „podtápět jim“, abyste se mohli za pár týdnů těšit ze šťavnatého ovoce.

Pozor : Při předpovědích nočních mrazů vynechejte vydatné večerní zálivky osázené zeleniny.

Zdroj obrázku: freepik.com

Sadenie v apríli

Každopádně, co se dubna týká, v zahradě se můžete do sytosti vyřádit. Sázet do venkovního prostředí můžete totiž už téměř všechno. Samozřejmě, okurky až 25. 4. Jak se říká – na Marka okurky do jarka.

Pod „téměř vše“ můžete rozumět mrkev, petržel, cibulku, salát, ředkvičku, hrách, špenát a mnoho dalšího. Čas si můžete udělat i na sázení bylinek, jako například libeček, bazalka, máta či meduňka. Ty však doporučujeme umístit do skleníku, resp. fóliovníku. Ideálně uděláte, pokud je posadíte do květináčů, ve kterých si je můžete po ustálenějším oteplení přesunout „blíže ke kuchyni“, případně i přímo do ní.

No a nemůžeme zapomínat ani na sázení brambor do překypřené půdy, kterou je dobré obohatit třeba io vápno. Brambory ukládejte do řádků plus-minus na vzdálenost pánské šlapy nebo tak, jak je uvedeno u konkrétních odrůd.

Nezapomeňte : Jelikož v dubnu budou vést vaše mimopracovní kroky pravděpodobně stále více do zahrady a na dvůr, nezapomínejte přitom i na péči o připravované sazenice na vašich parapetech. Rajčata, papriky, kedlubny či celery dozajista ocení čas, který jim věnujete.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Pravidelné zalévání

Bláznivé dubnové počasí může doslova a do písmene padnout i na úrodnou půdu. A to tehdy, když sem tam sprchne na vámi vysetou zeleninku a ušetří vám tak pravidelné večerní zalévání. Pokud je však u vás „suchý duben“, dopřejte zelenině a bylinkám vydatnou zálivku alespoň každý druhý či třetí den. Když to ale budete lidově řečeno „flákat“, zalévat můžete třeba i každý den.

Pozor : Vyhněte se polévání během horkých poledních hodin – a to obzvlášť tehdy, když z půdy začíná vykukovat první zeleň. Můžete jí totiž více uškodit než pomoci.

Co říká na duben 2021 lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře?

No a konečně se dostáváme ik tomu, co říká na duben 2021 lunární kalendář pro pěstitele a zahrádkáře. Podle něj byste měli mít například již v prvním týdnu osázené brambory. V první polovině dubna je také dobré prodělat terénní úpravy a postarat se o stromky a živé ploty.

Kromě toho můžete věnovat čas také sbírání kopřivy a jiných léčivých rostlinek – například na fantastický čerstvý kopřivový čaj či na sušení a následné uskladnění. Koneckonců, domácí čaj z usušených bylinek během roku zajisté oceníte.

Druhou polovinu dubna můžete začít například sbíráním první ředkvičky ze skleníku, resp. z fóliovníku. Ale to vám pravděpodobně říkat nemusíme. Předpokládáme, že jakmile uvidíte větší růžové ředkvičky, pustíte se do nich bez ohledu na lunární kalendář. Tak dobrá čerstvá ředkvička s omaštěným nebo máslovým chlebíkem se totiž ptá na talíř i sama.

Vedle mlsání chutných ředkviček ale nezapomínejte na vaše povinnosti. Neustále mějte pod drobnohledem plevel a čistěte záhony. No a příjemné chvíle můžete strávit i při vysévání letniček rovnou do záhonů. Mimochodem, právě na vysévání letniček je z pohledu lunárního kalendáře na duben 2021 ideálním termín sázení okurek, který jsme zmiňovali o něco výše. No schválně, pamatujete si ho nebo musíte scrollovat?

BONUS: Štěpení stromků

Jelikož vás, vášnivé pěstitele a zahrádkáře, evidujeme na našich stránkách stále více, v rámci našeho dubnového zahradního článku jsme si pro vás připravili i jeden netradiční bonus. Je jím roubování stromků po vzoru dědečků a starší generace. Podrobněji si vysvětlíme postup roubování spojkováním. Období března a dubna je totiž ideálním časem pro roubování švestek a meruněk tímto způsobem. Jak na to?

Postup, jak roubovat švestky a meruňky spojkováním

Zapamatujte si : Švestky a meruňky můžete roubovat jak do švestkových, tak do meruňkových podnožů.

Potřebujete:

  • zahrádkářské nůžky
  • ostrý nožík
  • štěpařskou pásku
  • včelí vosk
  • omlaď (mladé výhonky)

Zapamatujte si: Omlaď, která se ujme, vám později dá jen takové ovoce, z jakého stromu jste ji odstřihli. Zaštěpíte-li tedy meruňkovou omlaď například do švestkového podnože, „vyděláte si“ na meruňkový ovocný strom – ne na švestkový.

Postup:

Tip : Nachystaný podnož by měl mít podobu jednoho „holého“ prutu, případně více vycházejících z jednoho kořene. Ostatní plané výhonky a listy ostříhejte, aby nebraly štěpem živiny.

V první řadě si potřebujete pořídit omlaď – mladé výhonky, resp. hůlky, podle toho, jaké ovoce chcete vypěstovat. Omlaď poznáte tak, že její kůra je na pohled mladší od pevnějších halúzek. Mladá hůlka může mít délku prstu, ale může být dlouhá i jako ruka. Najděte si takový, který bude odpovídat počtu štěpů, které jedete dělat malá rezerva. Například, pokud jdete roubovat do dvou podnoží vycházejících z jednoho kořene, reálně použijete omlaď o délce maximálně dvou prstů. Když si připočtete nějakou tu rezervu, dostanete mladý výhonek o délce zhruba 3 prstů. Omlaď odstřihněte zahrádkářskými nůžkami.

Přichází řada k přichystání mladých proutků ke roubování. Nastříhejte si je tak, aby měli oba po 3 listové pupeny. Ty květové prstem odloupněte, aby neubíraly štěpem energii. Zapamatujte si, že štěpy je třeba spojkovat tak, aby listové poupata směřovaly nahoru. Chystání štěpu si vysvětlíme na příkladu prstu.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Představte si, že ukazováček je vaší omladí. Na každém z jeho tří článků se nachází po jednom listovém pupenu. V místě toho nejspodnějšího si omlaď seřízněte doztracena (is nejspodnějším listovým pupenem – ten nepotřebujete). Následně si omlaď otočte a v opačném směru než jste seřezávali udělejte nožíkem opatrně jemný zářez (skrz omlaď – ale zařezávejte jen do takové hloubky, jak jste seřezávali po výhonku). Omlaď si opět otočte a šikmo seřízněte její svršek (tak, aby na něm zůstaly 2 listové pupeny).

V podobném duchu si potřebujete připravit také podnož. Zastřihněte si jej v části, která tloušťkou odpovídá vaší nachystané omladi. Tentokrát budete seřezávat šikmo a ztracena zdola nahoru (k sobě) – tak, aby zůstal zastřižený vršek seříznutý došikma a dlouhý přibližně jako řez na omladi. Následně do něj udělejte zrcadlový zářez po vzoru toho na omladi.

Když máte nachystanou omlaď i podnož, opatrně vsuňte omlad do podnože. Měla by do něj zapasovat tak, jako by tam patřila. Vezměte si štěpařskou pásku a začněte spojkované místo napevno utahovat. Postupovat můžete zdola nahoru, potom se vrátit dolů a svázat.

Na závěr si naberte na nožík trochu včelího vosku a potřete jím seříznutý vršek omladi, aby se nevysušovala. A abyste udělali vše pro úspěšné spojkování, podnož polijte a pravidelně ho zalévejte. Také ho čas od času zkontrolujte a odstraňte z něj plané výhonky, aby směřovala veškerá energie přímo do štěpu.

Tak, teď vám nezbývá nic jiného, ​​než čekat, zda se některý ze štěpů ujme. Doufáme, že ano. Když se tak stane, většinou se ponechá pro další pěstování jen jeden. Pokud je však podnož rozvětvený do pěkného ypsilonu v dostatečné výšce, ponechat se mohou i oba.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Slovo na záver

Ať už se budete při dubnovém sázení řídit lunárním kalendářem pro pěstitele a zahrádkáře pro rok 2021, nebo dáte na vlastní přesvědčení, radost z odvedené práce se dostaví už za pár dní. Ten pocit z prvního „zazelenění se“ půdy, resp. zvětšování se listových poupat na jednotlivých štěpech stromků, je totiž k nezaplacení. Když se nad tím tak zamyslíte, není to vskutku fascinující?

Zdroje obrázků : freepik.com, pixabay.com, vlastní zpracování

Všechny blogy