Lunární kalendář zahrádkáře – únor 2024
Zahrada stále odpočívá, chladné noci přetrvávají, ale přes den na nás stále častěji vykukuje slunce. Proto je únor ideálním měsícem pro drobné zahradní práce a aktivity. Na mnoha místech se ani v tomto ročním období nevyhneme mrazíkům nebo sněhovým přeháňkám, ale to se dá očekávat. Neotálejte však, když vám počasí přeje. Využijte příznivých podmínek spolu se silou Měsíce a pečujte o svou zahradu podle lunárního kalendáře na rok 2024 v únoru.
Zavlažování v únoru
Jak jsme radili v lednovém lunárním kalendáři pro zahrádkáře, v únoru klademe důraz na to, jak zalévat nebo zavlažovat rostliny, stromy a keře. Důvodem jsou především zuřící mrazy, které zmrazují půdu. Kořenový systém si v takových podmínkách nedokáže zajistit potřebnou vláhu ani v zimě. Zvláště zranitelné mohou být v takových případech mladé rostliny, jako jsou ovocné stromky naroubované z předchozího roku nebo réva přesazená na podzim apod. Pokud se jim nedostane potřebné vláhy, zimu nepřežijí. Pozor, ne proto, že by zmrzly, jak by si mnozí mohli myslet. Paradoxně totiž uschnou. Nezapomínejte proto v únoru pravidelně zalévat – ideálně v době tání, kdy se voda ke kořenům dostane efektivněji. A pokud jde o zalévání, myslete i na okrasné rostliny, které mimo sezónu skladujete ve sklepě nebo zimní zahradě.
Nejlepší dny pro zalévání: 2. až 3. února, 10. až 11. února, 19. až 20. února, 29. února.
Nedoporučuje se zavlažovat: 1. února, 9. února, 17. až 18. února, 27. až 28. února.
- Nejlepší dny pro zalévání: 2. až 3. února, 10. až 11. února, 19. až 20. února, 29. února.
- Nedoporučuje se zavlažovat: 1. února, 9. února, 17. až 18. února, 27. až 28. února.
Výsev a výsadba v únoru
Věděli jste, že podle lunárního kalendáře mají některé rostliny specifický den setí a sázení? Pokud jde o únor, za vhodnou dobu pro výsadbu se obecně považují data 1. až 4. února a 17. až 29. února. Tato období můžete využít k výsevu semen do nádob pro předpěstování sazenic nebo k výsevu do pergamenu či přímo do trsů. Samozřejmě v závislosti na konkrétním druhu zeleniny. Pokud jde o sazenice, můžete připravit rajčata, papriky nebo celer. Ředkvičky vysévejte na záhon a v teplejších polohách můžete přímo do záhonů vysévat mrkev, petržel, salát, špenát nebo sazenice cibule.
- Nejvhodnější dny pro výsev zeleniny: 6.-8. února, 11.-14. února, 19.-23. února, 25.-26. února.
- Nejlepší dny pro výsev a výsadbu květin a kvetoucích bylin: 17.-18. února.
Odplevelení a příprava záhonů v únoru
Protože jsme se o něco výše zmínili o setí přímo do řádků, nemůžeme se o tomto tématu nezmínit. Pokud jste náhodou nechali na zahradě trsy, které si přes zimu „žily vlastním životem“, můžete mít suché nebo zmrzlé zbytky loňských plevelů. Slunečné únorové dny můžete využít také k odplevelení a přípravě keřů na nadcházející sezónu podle lunárního kalendáře na rok 2024. Tedy pokud ve vaší oblasti není půda zmrzlá.
- Nejlepší dny pro pletí: 6.-8. února, 21.-23. února, 25.-26. února.
Péče o zahradu v únoru
Ovocné stromy, vinná réva a zahrada jako celek budou vyžadovat vaši pozornost i v únoru. Využijte volných chvil a příznivého počasí například k promíchání kompostu, kontrole loňské uskladněné úrody (odstraňte poškozené kusy) nebo přípravě jamek pro jarní výsadbu stromů a keřů. Možná jste slyšeli, že jámy by měly před výsadbou několik dní provětrat. Co se týče výše zmíněných ovocných stromů, stále můžete odebírat rouby pro jarní roubování. Doporučuje se také očistit pařezy od mechu a nečistot a poté je natřít vápnem. Tím zabráníte jejich nežádoucímu praskání v důsledku předjarních a jarních teplotních výkyvů. Můžete také provádět řez a zmlazovací řezy, prořezávat vinnou révu, klíčit brambory nebo odebírat řízky přezimujících květin k množení – například muškátů, fuchsií a ibišků.
- Nejvhodnější doba pro péči o zahradu v únoru: 24.-26. února.
Zahradničení podle měsíce v únoru
- Listové dny – jsou vhodné pro setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a zeleniny, z nichž chceme využít listy (např. kapusta, špenát, salát atd.).
-> 3.-6. února, 12.-14. února, 21.-23. února.
- Ovocné dny – jsou vhodné pro výsev, výsadbu, přesazování a pěstování rostlin, které plodí ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně atd.).
-> 6.-8. února, 14.-16. února, 23.-26. února.
- Kořenové dny – jsou vhodné pro výsev, výsadbu, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkve, červené řepy, ale také brambor, cibule nebo česneku apod.)
-> 1. února, 8.-10. února, 16.-18. února, 26.-28. února.
- Květinové dny – jsou vhodné pro výsev, výsadbu, přesazování a pěstování kvetoucích rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.
-> 1. až 3. února, 10. až 12. února, 18. až 21. února, 28. až 29. února.
Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com