30/07/2024

Lunární kalendář zahrádkáře – srpen 2024

Léto vrcholí, venku panují vysoké teploty, srážek je málo a dny se postupně zkracují. Tak nějak by se dal v krátkosti popsat letní měsíc srpen. Kromě zasloužené sklizně zeleniny a zralého ovoce vás čeká také péče o zeleninovou, ovocnou a okrasnou zahradu. Pro dosažení nejlepších pěstitelských výsledků doporučujeme řídit se lunárním kalendářem zahrádkáře a využít také sílu Měsíce. Tipy s tím související naleznete v samém závěru tohoto článku. V následujících řádcích si zase stručně probereme, čemu byste měli v srpnu věnovat největší pozornost.

lunarny_kalendar_august_01
Zdroj obrázku: freepik.com

Srpen v zeleninové zahradě

Během srpna vás nečeká jen sklizeň a zpracování úrody. Vyhraďte si čas i na letní setí a výsadbu vhodných druhů zeleniny. A přitom nezapomeňte, že některé rostoucí, resp. dozrávající rostliny, potřebují vaše zásahy.

Sklizeň a zpracování zeleniny

Konečně jste se dočkali bohaté úrody okurek nakládaček. Zatímco přerostlé plody můžete použít k přípravě salátů, ty ve standardní velikosti neváhejte zavařit. Sklízejte přibližně jednou za 2-3 dny. Pokud se vám nechce zavařovat 1 nebo 2 sklenice, uskladněte okurky v lednici nebo ve sklepě do další sklizně. Takto můžete najednou zpracovat okurky ze dvou sklizní.

Kromě toho se připravte na sklizeň jarního česneku a cibule ze semínek. Klíčové je počkat, až nať uschne, a poté lehne. S blížící se dobou sklizně už česnek ani cibuli nezavlažujte. Po sklizni nechte očištěné plody spolu s podzemními i nadzemními částmi proschnout na záhonu nebo na tmavém, dobře větraném místě zhruba 10 dní. Poté vás čeká odstranění kořenů a zkrácení natě. Cibuli i česnek můžete následně svázat do snopů a pokračovat v sušení.

  • Příznivý čas pro sklizeň a zpracování zeleniny: 16. až 17. 8., 24. až 25. 8.
lunarny_kalendar_august_02
Zdroj obrázku: freepik.com

Výsev a výsadba zeleniny v srpnu

Výsev a výsadba vás nemine ani během horkého léta. V první řadě doporučujeme, abyste na uvolněné záhony, které byly zbaveny plevele, vyseli ředkvičku. Dále myslete na výsev zimního salátu na vypěstování sazenic. A nakonec můžete vysadit i rané odrůdy kedlubny a salátu.

  • Nejvhodnější dny pro plenění plevele: 18. 8., 22. až 23. 8.
  • Nejlepší doba na výsev a výsadbu: 1. až 13. 8., 27. až 31. 8.
lunarny_kalendar_august_03
Zdroj obrázku: freepik.com

Péče o rajčata a pór

Rajčata dosahují plné plodnosti během srpna. Toto období je důležité i pro zaštipování tyčových odrůd. Zabráníte tím vyrašení nových květů a s tím spojené tvorbě dalších plodů, které by do podzimu nedozrály. Naopak zastavením růstu docílíte, že rostlina dokáže úspěšně vyživit plody, které jsou ještě zelené. No a srpen je mimořádně důležitý i pro růst póru. Během léta ho okopávejte, zavlažujte a přihnojte vícesložkovým hnojivem s malým obsahem dusíku.

  • Nejvhodnější doba pro zavlažování: 1. až 2. 8., 11. až 12. 8., 20. až 21. 8., 28. až 29. 8.
  • Zavlažování se nedoporučuje: 8. až 10. 8., 18. až 19. 8., 26. až 27. 8.
  • Nejvhodnější doba k hnojení: 19. 8.
  • Nevhodná doba k hnojení: 3. až 5. 8., 31. 8.
lunarny_kalendar_august_04
Zdroj obrázku: freepik.com

Srpen v ovocné zahradě

V ovocné zahradě si během léta neporadíte bez dobře nabroušených nůžek. Kromě stříhání se však připravte i na sklizeň a zpracování zralého ovoce a velmi důležitou práci na jahodišti, která bude klíčová pro vaši příští úrodu jahod.

Péče o bobuloviny

Váš letní zásah bude vyžadovat angrešt i rybíz, který byste měli prosvětlit řezem. Můžete je také zkusit naroubovat na rostoucí podnože. A nůžky budete potřebovat také k odstranění vyrozených výhonků malin a ostružin.

  • Obecně vhodná doba pro provádění zahradní práce: 6. až 7. 8.
lunarny_kalendar_august_05
Zdroj obrázku: freepik.com

Sklizeň a zpracování ovoce

V srpnu vrcholí rodivost některých odrůd peckovin – ať už z řad meruněk, broskví nebo švestek. Myslete proto na pravidelný sběr zralého ovoce a jeho zpracování podle svých preferencí. Možností máte několik – od džemů a marmelád přes kompoty a mražené pochoutky až po použití ovoce do koláčů a dezertů.

  • Nejvhodnější doba pro sklizeň a skladování ovoce: 13. až 19. 8., 22. až 25. 8.
  • Nevhodný čas pro sklizeň a skladování ovoce: 1. až 2. 8., 6. až 7. 8., 20. až 21. 8., 28. až 30. 8.
  • Nevhodné dny na konzervování ovoce: 6. až 7. 8.
  • Dobrý čas pro sklizeň a zmrazování ovoce: 3. až 5. 8., 13. až 15. 8., 22. až 23. 8., 31. 8.
  • Nejlepší doba pro sklizeň a zpracování/konzervování ovoce: 22. až 23. 8.
lunarny_kalendar_august_06
Zdroj obrázku: freepik.com

Práce na jahodovišti

Je velmi dobře známo, že asi po 3 letech přirozeně klesá rodivost jahod. Pokud jsou vaše rostlinky takto staré, resp. starší, doporučujeme vám zlikvidovat je a založit nové jahodoviště. Ideální však na takovém místě, kde jste v předchozích 4 letech nepěstovali jahody, brambory nebo rajčata. Skvělou „předplodinou“ jahod je například pórek. Bez ohledu na to, zda zakládáte nové jahodoviště, nebo jen rozšiřujete to aktuální, půdu zbavte plevele, překypřete a vyživte. Jednotlivé sazenice vysazujte zhruba 20 cm od sebe.

  • Dobrý čas k setí a sázení plodového ovoce: 5. 8., 13. až 15. 8.
lunarny_kalendar_august_07
Zdroj obrázku: freepik.com

Srpen v okrasné zahradě

Během srpna se nebudou nudit ani pěstitelé, kteří v sobě chovají vášeň pro okrasnou zahradu. Nejprve ze všeho můžeme zmínit, že v létě byste neměli podceňovat zalévání trávníku, který potřebuje v období sucha opravdu dostatek vláhy. Dále myslete na jeho pravidelné sečení i hnojení. Prázdnější místa můžete dosít. Kromě péče o trávník si najděte prostor také pro založení nové skalky nebo řez živých plotů. A příjemnou letní činností je také rozmnožování trvalek dělením.

  • Nejvhodnější dny na sečení trávy: 1. až 2. 8., 11. až 12. 8., 20. až 21. 8., 28. až 30. 8.
  • Nejvhodnější dny pro setí a sázení květin a květních bylin: 8. až 10. 8., 18. 8.
lunarny_kalendar_august_08
Zdroj obrázku: freepik.com

Zahrada v srpnu: Zahrádkaření podle Měsíce v srpnu

  • Dny listů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a druhů zeleniny, ze kterých chceme využívat listy (např. zelí, špenát, salát a podobně).

-> 3. až 5. 8., 12. až 15. 8., 21. až 23. 8., 30. až 31. 8.

  • Dny ovoce – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin, které produkují ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně a podobně).

-> 5. až 7. 8., 15. až 17. 8., 23. až 25. 8.

  • Dny kořenů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkev, řepa, ale i brambory, cibule či česnek a podobně).

-> 7. až 10. 8., 17. až 19. 8., 25. až 27. 8.

  • Dny květin – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování květních rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.

-> 1. až 3. 8., 10. až 12. 8., 19. až 21. 8., 27. až 30. 8.

Zdroj obrázků: freepik.com

Všechny blogy