24/09/2024

Lunární kalendář zahrádkáře – říjen 2024

Kdesi v pozadí číhají první podzimní mrazy a počasí je stále sychravější. Ale protože zahrada nespí ani v říjnu, práce nelze odkládat. Mějte proto připravené teplejší oblečení a v žádném případě neotálejte. Říjen v zahradě totiž nabízí mnoho možností vysévání a výsadby – ať už pro vášnivé ovocnáře, nebo zanícené pěstitele zeleniny. A nudit se nebudou ani milovníci květin, trávníků a všeho, co spadá pod okrasnou zahrádku. Co je však nejdůležitější, v souvislosti s následujícími radami a tipy týkajícími se říjnových zahradních prací neopomeneme ani ideální termíny podle lunárního kalendáře pro rok 2024. Připravte si proto zahradní rukavice plus veškeré potřebné náčiní a jdeme na to.

Zdroj obrázku: freepik.com

Říjen začínáme v zeleninové zahradě

Povinnosti spadající do desátého měsíce v roce nemůžeme začít nikde jinde než v zeleninové zahradě. Proč? Říjen je například kriticky důležitý pro radost z časné jarní úrody v následujícím roce. Samozřejmě je toho ale daleko víc.

Vysévání v říjnu

Nachystejte si semínka špenátu určeného pro časnou jarní sklizeň a také semínka kořenové petržele. V obou případech můžete vysévat rovnou na připravené záhony. Komu se v říjnu nelení, tomu se brzy na jaře na zeleninových záhonech zelení. Spolu s vyséváním špenátu a petržele si rovnou naplánujte i výsadbu česneku, také ven na připravené záhony.

  • Nejlepší doba na výsev a výsadbu: 1. až 7. 10., 20. až 31. 10.
  • Nejlepší doba na výsev a výsadbu kořenové zeleniny: 1. 10., 18. až 19. 10., 27. až 38. 10.

Říjnové práce na záhonech

Na záhonech ještě chvilku pobudeme i po vysévání a sázení. Možná se trochu zašpiníte, ale to přece k zahradním pracím patří, ne? Právě v říjnu vám totiž doporučujeme porozsazovat trvalé druhy zeleniny, které pěstujete volně na záhonech. Konkrétně máme na mysli pažitku, křen či reveň. A rovnou můžete sklízet pozdní kořenovou a košťálovou zeleninu, která stihla pěkně dozrát. Uskladněte ji ve sklepě nebo na jiném vhodném místě, ať vám během zimy vydrží co nejdéle.

  • Příznivý čas pro sklizeň a zpracování zeleniny: 9. až 11. 10., 18. až 19. 10.

Zeleninové aktivity v pařeništi

Zatímco takový zimní salát vysetý venku můžete jednotit přímo na záhonech, u květáku s nedorostlými růžičkami postupujte opatrně. Raději ho vyndejte z půdy a přemístěte do pařeniště, kde bude lépe chráněn než na záhonu.

  • Nejlepší doba na výsev a výsadbu listové zeleniny: 4. až 6. 10., 14. až 15. 10.

Zdroj obrázku: freepik.com

Přesun do říjnové ovocné zahrady

Stejně jako v případě zeleninové zahrady, i u té ovocné platí, že říjen je nesmírně důležitý pro následující pěstitelskou sezónu. Možná ne tak úplně z hlediska úrody v dalším roce, ale kvůli pozdějším pěstebním úspěchům v budoucnosti. Jak to myslíme, si vysvětlíme v následujících řádcích.

Říjnová výsadba ovocných stromů

Nastává ideální čas ke koupi mladých ovocných stromků ze zahradních center nebo ovocných školek. Sázet je budete do předem připravených jam, které si můžete klidně vykopat a zalít už den před výsadbou. Půda se dobře odvětrá a promočí, čímž usnadníte mladému stromku zakořenění. Vybírejte ovocné stromy s co nejbohatším kořenovým systémem. Po příchodu domů je odložte alespoň na 6 hodin, ideálně však až na 24 hodin, do kbelíku s vodou. Těsně před výsadbou vizuálně zkontrolujte stav kořenového systému a hladkým řezem odstraňte poškozené kořeny a přistřihněte ty hrubší. Pozor, vlásečnice nezastřihujeme. Právě přes ně přijímá stromek nejvíce výživy. Jejich odstraněním bychom ho tak výrazně oslabili. Pro vyplnění výsadbové jámy doporučujeme použít směs kvalitního zahradního substrátu a chlévského hnoje. A nezapomeňte na vhodnou oporu v podobně pevného kůlu, který umísťujte do jámy ještě před jejím vyplněním, abyste jím nepoškodili kořenový systém. Právě ten, kdo si dá záležet na říjnové výsadbě ovocných stromů, se dočká štědré odměny a pěstitelských úspěchů v budoucnosti.

  • Nejvhodnější doba pro zavlažování: 4. až 6. 10., 14. až 15. 10., 22. až 23. 10.
  • Zavlažování se nedoporučuje: 2. až 3. 10., 12. až 13. 10., 20. až 21. 10., 29. až 31. 10.

Pozornost věnovaná drobnému ovoci

Vedle prací souvisejících s výsadbou ovocných stromů věnujte v říjnu pozornost i jejich „menším příbuzným“, tedy drobnému ovoci. Najděte si čas například na překypření a přihrnutí jednotlivých trsů jahod. A když budete mít hotovo, rovnou se pusťte i do výsadby malin nebo bobulovin podle vaší chuti. Skvělou volbou může být například aronie. Kromě toho, že její plody jsou chutné a zdravé, samotný keř plní v zahradách i okrasnou funkci.

  • Nejlepší doba na výsev a výsadbu plodového ovoce: 7. až 8. 10., 16. 10.

Opatrnost v říjnu

Pamatujte, že říjnové opatrnosti v ovocné zahradě není nikdy dost. V souvislosti s tím vám vřele doporučujeme, abyste překontrolovali všechna ujatá očka na podnožích, které jste v létě očkovali. Před silnými mrazy je můžete chránit papírovými obaly. Pozornost však věnujte i výše zmiňovaným mladým stromům, které jste čerstvě vysadili, případně je máte teprve první-druhou sezónu. Na jejich kmenech si totiž s oblibou pochutnává vysoká zvěř. Máte-li takové stromky na neoploceném pozemku, raději obalte jejich kmínky pletivem. Při této příležitosti můžete také vyměnit lepové pásy proti škůdcům v korunách stromů. Obecně nejlepší čas na zahradní práce: 1. 10., 27. až 28. 10.

Zdroj obrázku: freepik.com

Říjnový relax v okrasné zahradě

Pro někoho jsou to práce a povinnosti, pro ty nejzanícenější jednoznačně relax. Při pohledu na upravené květinové záhony či zelenající se trávník v perfektní kondici musí přece zaplesat nejedno pěstitelské srdce. Pokud jedno takové bije i ve vaší hrudi, zbystřete pozornost. V říjnu budete mít možnost činit se vysazováním nebo u růží, letniček a trávníku.

Okrasná výsadba v říjnu

Sice neulahodí vašemu oku ihned, ale časem přemění vaši okrasnou zahradu v nádhernou oázu. V říjnu můžete vysazovat nejen cibule hyacintů, krokusů či tulipánů, ale dokonce i okrasné dřeviny. V případě okrasných dřevin počítejte s tím, že k zakořenění budou vyžadovat přibližně 14 dní.

  • Nejvhodnější dny pro setí a sázení květin a květních bylin: 3. 10., 12. až 13. 10.

Péče o růže a letničky

Zanícení pěstitelé růží, pozor. Říjen je vhodnou dobou pro přihrnutí keřů růží půdou, abyste je úspěšně ochránili před přicházející zimou. Ještě předtím je však nezapomeňte zkrátit zhruba o jednu třetinu. Chránit je třeba i stromkové růže – a to tak, že je korunku obalíte papírem. Pokud se náhodou chystáte na pozdější výsadbu růží, do jam už nedávejte hnůj. Riskovali byste, že se nestihne rozložit. Mohl by totiž spálit celé růže. Vedle těchto aktivit vizuálně kontrolujte listy. Hledejte tmavé skvrny s nádechem do fialova. Pokud zpozorujete jejich výskyt, ihned je odtrhněte a spalte. Pozornost můžete soustředit i na letničky. Jejich zbytky odstraňte ze záhonů a semínka posbírejte, vyčistěte, vysušte, označte a odložte na další sezónu.

  • Obecně nejlepší čas na zahradní práce: . 10., 27. až 28. 10.

Poslední sečení roku?

Koncem října pravděpodobně ukončíte vaši celosezónní péči o trávník. Závěrečné slovo ale bude mít počasí ve vaší lokalitě. Obecně však platí, že začátkem měsíce můžete stále ještě dosít vypadlá místa, případně na upravený podklad položit travní drnu. S blížícím se koncem října minimalizujte zálivku a trávník před zimou provzdušněte. Dále omezte přísun dusíkatého hnojiva a naopak obohaťte trávník o hnojivo s vyšším obsahem draslíku proti houbovým onemocněním. Rovněž aplikujte přípravek proti plísni sněžné. Kromě toho vás nemine ani poslední sečení roku. Tentokrát však nesekejte trávník příliš nakrátko, aby stihl trochu obrůst a nehrozilo tak jeho vymrznutí.

  • Nejvhodnější dny na sečení trávy: 4. až 6. 10., 14. až 15. 10., 22. až 23. 10.
  • Nejvhodnější doba k hnojení: 17. 10.
  • Nevhodná doba k hnojení: 24. až 26. 10.

Zdroj obrázku: freepik.com

Zahrada v říjnu: Zahrádkaření podle Měsíce v říjnu

  • Dny listů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a druhů zeleniny, ze kterých chceme využívat listy (např. zelí, špenát, salát a podobně).

-> -> 6. až 8. 10., 15. až 17. 10., 23. až 26. 10.

  • Dny ovoce – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin, které produkují ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně a podobně).

-> 1. 10., 8. až 11. 10., 17. až 19. 10., 26. až 28. 10.

  • Dny kořenů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkev, řepa, ale i brambory, cibule či česnek a podobně).

-> 1. až 3. 10., 11. až 13. 10., 19. až 21. 10., 28. až 31. 10.

  • Dny květin – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování květních rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.

-> 3. až 6. 10., 13. až 15. 10., 21. až 23. 10., 31. 10.

Zdroj obrázků: freepik.com

Všechny blogy