Lunární kalendář zahrádkáře – leden 2024
I když zahrada odpočívá, zahradník by neměl být nečinný. V zimních měsících je práce venku o něco méně, ale jak se říká – „připravený se nestačí divit“. Začněme rok na zahradě již v lednu, abychom mohli a sklízet plody své zahradnické vášně. Při správném načasování nám bude vodítkem nejen počasí, ale také lunární kalendář. Využijme sílu Měsíce ve prospěch našich zahrad.
Zavlažování v lednu
Ani v zimě nezapomínáme rostliny dostatečně zalévat (i když samozřejmě šetrněji). Jinak hrozí, že se naše rostliny na jaře neprobudí ne proto, že by jim mráz ublížil, ale proto, že dlouhotrvající mráz odčerpal vodu ze země a ony jednoduše uschly. V lednu zavlažujeme zejména v sušších obdobích – ve dnech, kdy není mráz. Zaléváme především mladé stromky, keře, růže, stálezelené rostliny a rostliny vysazené ve venkovních nádobách. Nezapomínáme ani na balkony a terasy.
Nejlepší dny pro zavlažování: 5. až 7. ledna, 14. až 15. ledna, 23. až 24. ledna.
Nedoporučuje se: 3. až 4. ledna, 12. až 13. ledna, 20. až 22. ledna, 30. až 31. ledna.
Výsev a výsadba v lednu
Kromě toho, že je leden vhodnou dobou pro plánování výsadby a kombinací rostlin pro letošní rok, můžeme také pomalu začít vysévat sazenice celeru, které rostou pomaleji. Vyhřívané skleníky jsou ideální pro výsev mrkve a ředkviček a můžeme také vysévat řeřichu, chilli papričky a petržel. Ve vnitřních prostorách můžeme v lednu vysévat a sázet také kvetoucí bylinky a květiny. Pokud není půda příliš zmrzlá, neodkládejme kopání jamek pro jarní výsadbu keřů a stromů. V předstihu můžeme také přesadit záhony.
Nejlepší dny pro výsev zeleniny: 1.-2. ledna, 10. ledna, 14.-17. ledna, 23.-24. ledna, 28.-29. ledna.
Nejlepší dny pro výsev a výsadbu květin: 12.-13. ledna, 20.-22. ledna.
Kontrola a sklizeň
Začátek roku je obzvláště vhodnou dobou pro zahájení kontroly uskladněných zásob loňské sklizně. Pokud máme ve sklepě schované brambory, kořenovou zeleninu, cibuli, česnek, jablka nebo jiné dobroty z naší zahrady, věnujme tomu čas. Kromě toho, že pečlivě projdeme svou úrodu a vyřadíme všechny poškozené kusy, bychom také neměli zapomínat na pravidelné větrání sklepa v bezmrazých dnech. Zabráníme tak zvýšení vlhkosti a šíření plísní. Provádíme také kontrolu uskladněných semen, cibulovin a hlíz květin, které jsou uloženy pro jarní výsadbu. Pokud jsme stihli v létě vysadit kapustu, můžeme se těšit z její sklizně ještě v lednu. Děláme to ideálně v bezmrazém období, aby listy v horku neshnily.
Nejlepší dny pro sklizeň: 8.-13. ledna, 16.-19. ledna
Nedoporučené dny pro sklizeň: 14.-15. ledna, 23.-24. ledna, 28.-29. ledna.
Péče o stromy, keře a vinnou révu
Kromě toho, že stromy na zahradě zaléváme podle potřeby, měli bychom jim v lednu věnovat větší pozornost. Především při silném sněžení chráníme větve před přetížením tím, že z nich průběžně setřásáme nahromaděný sníh. Tím zabráníme jejich poškození nebo dokonce ulomení. Sníh se může hromadit u kořenů a později jim poskytne potřebnou vláhu. Kmeny stromů lze také postupně očistit od staré kůry a natřít vápnem. Pokud jsme tak ještě neučinili, můžeme zejména mladé stromky chránit před zvěří drátěným plotem. V lednu je také vhodná doba pro zastřižení listnatých živých plotů. V bezmrazých dnech můžeme také prořezávat vinnou révu a výmladky. Z ovocných stromů můžeme odebírat řízky a připravovat rouby. Okrasné dřeviny, které kvetou v létě, postupně přesazujeme. Nezapomeňte stříhat pouze v bezmrazých obdobích, kdy je ideální teplota vyšší než 5 až 6 ˚C.
Nejlepší dny pro vápnění kmenů: 1. až 4. ledna, 8. až 10. ledna, 28. až 31. ledna.
Nejlepší dny pro prořezávání stromů: 1. leden, 10. až 11. leden, 14. až 15. leden, 18. až 19. leden, 23. až 24. leden, 27. až 29. leden.
Nejlepší dny pro odběr roubů: 18. až 19. ledna.
Další péče o zahradu v lednu
V obdobích bez sněhu a mrazu nepolevujeme a můžeme se pustit i do okopávání záhonů, přehazování kompostu nebo odstraňování plevele. Během delších období mrazů kontrolujeme, zda jsou naše rostliny dostatečně chráněny, a v případě potřeby přidáme další izolační vrstvu. Skalní rostliny se snažíme chránit před sněhem a nadměrnou vlhkostí. Sníh ze skalky odhrneme nebo rostliny přikryjeme obrácenou nádobou.
Nejlepší dny pro hubení plevele: 1. až 2. ledna, 10. ledna, 12. až 13. ledna, 28. až 29. ledna.
Zdroje obrázků: freepik.com