Lunární kalendář zahrádkáře – květen 2024
Květen, lásky čas: toto slovní spojení v nás evokuje mnoho barev a květin. A přesně takový může být květen i ve vaší zahradě – barevný a rozkvetlý. Stačí jen věnovat správnou pozornost jednotlivým částem zahrady – okrasné, ovocné i zeleninové. A samozřejmě, v ideálním případě s ohledem na květnový Lunární kalendář zahrádkáře pro rok 2024.
Péče o zahradu v květnu
Květen je důležitý zejména pro pěstitele a milovníky květin. Na své si však přijdou i zanícení „trávníkáři“ nebo pěstitelé drobného ovoce a zeleniny. Péče o zahradu v květnu tak nemine v podstatě nikoho.
Květen v okrasné zahradě
V souvislosti s květnovou okrasnou zahradou stojí za zmínku zejména trávníky a letničky. Zhruba od poloviny května, kdy obvykle už nehrozí noční mrazíky, mají doslova ideální podmínky pro růst a rozkvět.
Nezapomeňte: Mějte na mysli, že v květnu byste měli odstranit odkvetlá soukvětí šeříku a také řezat a tvarovat živé ploty.
Péče o trávník
Sekejte a ještě jednou sekejte. Opravdu, v květnu nezapomínejte na pravidelné sečení trávníku – nenechte ho příliš zarůst a nenechte ho vykvést. Vzhledem k tomu, že trávník má v květnu tendenci růst nejbohatěji a nejrychleji, v tomto období doporučujeme i zakládání nových trávníků – ať už výsevem nebo trávníkovými koberci. Také nezapomínejte na dosazení vypadlých míst. A samozřejmě, zapotřebí bude i pravidelné zavlažování.
- Nejvhodnější dny na sekání trávníku: 3. až 4. 5., 11. až 12. 5., 21. až 22. 5., 30. až 31. 5.
Péče o letničky
Vzhledem k tomu, že venkovní teploty se obvykle ustálí na vyšších hodnotách zhruba od poloviny května, můžete tak konečně začít s výsevem oblíbených druhů (např. karafiátů nebo pomněnek) i vysazováním kontejnerových letniček s kořenovými baly do zvolených nádob, záhonů nebo skalek. Konkrétně můžeme zmínit například begonie nebo jiřiny.
- Dobrý čas pro setí a sázení květin a květních bylin: 9. až 10. 5., 18. až 20. 5.
Květen v ovocné zahradě
Co myslíte: obejde se ovocná zahrada v květnu bez vašich zásahů? Přírodní ekosystém by si určitě nějakým způsobem poradil, ale jaký by byl výsledek? Nepodepsala by se vaše nečinnost například pod slabší úrodu nebo horší kvalitu plodů? Pojďme se proto podívat konkrétně na jahody a vinnou révu.
Nezapomeňte: Pokud pěstujete zemolez nebo muchovník, neměli byste si nechat ujít první květnovou sklizeň. Protože tyto úžasné bobuloviny plné antioxidantů a zdraví prospěšných látek náramně chutnají i volně žijícímu ptactvu, doporučujeme vám přikrýt je ochrannou sítí ještě před jejich dozráním. V opačném případě byste se ze dne na den připravili o úrodu.
Péče o jahody
Pokud vaše jahody ještě nerozkvetly, můžete kolem nich prokypřit půdu. V případě, že jsou již rozkvetlé, kypření vynechejte. Mohlo by to mít za následek horší kvalitu plodů. Raději věnujte pozornost nastlaní suché slámy pod tvořící se plody. Předejdete tak jejich zrání na blátě, v důsledku čehož by mohly být nahnilé nebo napadené škůdci (například šneky). Co se týká jejich hnojení, to mělo být provedeno v jarním období, na začátku vegetace. Pokud však náhodou plánujete pozdější výsadbu sazenic ještě v květnu, klidně přidejte do jamek vhodné hnojivo.
- Nejvhodnější doba k hnojení: 23. 5.
- Nevhodná doba k hnojení: 13. až 15. 5.
Péče o révu
V průběhu května budete pěkně vidět, na kterých letorostech révy lze očekávat letošní úrodu. Postupně dojde na jejich vyvazování k opoře a odstraňování nekvetoucích zálistků. Přitom myslete také na pravidelnou zálivku, obzvláště v období sucha.
- Nejvhodnější dny pro zavlažování: 3. až 4. 5., 11. až 12. 5., 21. až 22. 5., 30. až 31. 5.
- Zavlažování se nedoporučuje: 1. až 2. 5., 9. až 10. 5., 18. až 20. 5., 28. až 29. 5.
Květen v zeleninové zahradě
V květnu sice ještě nemůžeme mluvit o plnohodnotné sklizni, ale například takových ředkviček nebo salátů můžeme mít zejména v pařeništích už dostatek. Péče o zeleninovou zahradu v květnu si proto v tomto květnovém Lunárním kalendáři pro rok 2024 rozdělíme na sklizeň a setí/sázení.
Nezapomeňte: Kromě výsevu/sázení a sklizně si najděte čas i na okopávání zeleninových záhonů a sjednocení mrkve i petržele.
Sklizeň
Ředkvičky, různé druhy salátu nebo špenát. Nebo zmiňme i libeček a pažitku. To vše můžete směle sklízet ze zahrady v období května. Koneckonců, možná jste začali už i dříve. Tyto zdravé pochoutky ze zahrádky můžete použít například pro přípravu salátů. Fantazii se však meze nekladou. Co takhle ředkvičkový chlebíček k snídani nebo špenátová polévka k obědu? Zužitkujte vaši úrodu na 100%.
- Příznivý čas pro sklizeň a zpracování kořenové zeleniny: 7. až 8. 5., 26. až 27. 5.
Setí/Sázení
Příjemné květnové počasí můžete využít i k výsevu okurek, dýní, fazolí nebo kukuřice. Ve druhé polovině května se můžete odhodlat i k vysazení sazenic paprik, rajčat, okurek, celeru či lilku do připravených záhonů.
- Nejlepší doba k setí a sázení: 10. až 23. 5.
Zahrada v květnu: Zahradničení podle Měsíce v květnu
- Dny listů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a druhů zeleniny, ze kterých chceme využívat listy (např. zelí, špenát, salát a podobně).
-> 4. až 6. 5., 12. až 15. 5., 22. až 25. 5., 31. 5.
- Dny ovoce – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin, které produkují ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně a podobně).
-> 6. až 8. 5., 15. až 17. 5., 25. až 27. 5.
- Dny kořenů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkev, řepa, ale i brambory, cibule či česnek a podobně).
> 1. až 2. 5., 8. až 10. 5., 17. až 20. 5., 27. až 29. 5.
- Dny květin – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování květních rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.
-> 2. až 4. 5., 10. až 12. 5., 20. až 22. 5., 29. až 31. 5.
Zdroj obrázků: freepik.com