Lunární kalendář zahrádkáře – duben 2024
První čtvrtletí roku 2024 má vaše zahrádka úspěšně za sebou. Na bilancování, co se vám povedlo a co zase ne, je však ještě času dost. Spíše se musíte ohlédnout zpět a zjistit, zda jste v uplynulých měsících udělali to, co jste udělat měli. A když si k tomu připočtete všechny povinnosti, které vás čekají v dubnu, zjistíte, že během příštích dnů vás zahrada konečně zaměstná na 100 %. Nezapomínejte však přitom využívat sílu Měsíce. Zohledněte, které dny jsou nejvhodnější pro sázení, zalévání či jinou péči o zahradu. V tomto ohledu vám bude skvělou pomůckou dubnový lunární kalendář zahrádkáře pro rok 2024.
Duben v zahradě
Dubnová péče o zahradu sebou přináší mnoho krásných zážitků. Konečně začínáme více sít a sázet, přičemž příjemným doprovodem jsou teplé slunečné paprsky. I když prodlužující se dny se stále více a více oteplují, chladné noční teploty umí paradoxně překvapit. A to je zdvižený ukazováček zejména pro pěstitele meruněk nebo broskví, které bývají v této době již rozkvetlé. Co všechno vás tedy čeká a nemine ve vaší zahradě v průběhu dubna 2024?
Co zasít v dubnu?
Ještě pořád jste nestihli zasít mrkev, petržel nebo cibulku? Jak se říká, lepší pozdě než nikdy. Pospěšte si – na nic nečekejte. Možná si jen zkontrolujte, které dny jsou nejvhodnější pro výsev podle lunárního kalendáře 2024. Pokud si výsev naplánujete podle toho, mohli byste to pocítit na lepší úrodě. A samozřejmě stále nezapomínáme na výsev hrachu, ředkvičky nebo salátů, které mohou jít už klidně do záhonů. No a spolu s nimi můžeme experimentovat s květáky, kedlubny nebo zelím.
- Nejvhodnější dny pro setí zeleniny: 1. až 2. 4., 12. až 26. 4., 28. až 30. 4.
A co sazenice?
Pokud jste začátkem roku neotáleli a připravili jste si sazenice včas, možná stihnete ještě v dubnu vysadit ty vzrostlejší do skleníku, resp. pařeniště. Týká se to rajčat, paprik, lilků, salátů, raných kedluben a podobně. Každému podle jeho chuti. S menšími sazenicemi raději příliš nespěchejte a dopřejte jim dostatek času. A myslete na jejich pravidelné zavlažování.
- Nejvhodnější dny pro zavlažování: 5. až 6. 4., 14. až 15. 4., 24. až 25. 4.
- Zavlažování se nedoporučuje: 3. až 4. 4., 11. až 13. 4., 21. až 23. 4.
Péče o ovocné stromy
Během dubna stále stíháte roubovat a přeštěpovat ovocné stromy. Vyberte si vhodnou metodu a pokuste se zachovat starou odrůdu z vaší či sousední zahrady pro další generace. Kromě toho si pospěšte s přesazováním a vysazováním ovocných stromků. Pokud to nestihnete v dubnu, budete muset čekat do podzimu. Pokud se chystáte vysadit stromek z ovocné školky nebo přesadit stromek na jiné místo, nezapomeňte provést před výsadbou ošetření kořenů. Kořenový systém by měl být před výsadbou namočen pár dní ve vodě. Čekání si můžete zkrátit vykopáním jámy a jejím každodenním zaléváním. Po několika dnech se jáma dobře vyvětrá a půda kolem ní zůstane vlhčí – vhodnější k zakořenění. Kořínky zastřihněte do živého dřeva, především ty poškozené. Vlásečnice však ponechte vcelku. A nezanedbejte ani povýsadbový řez – obzvlášť tehdy, když stromeček přijde v důsledku vykopávání o určitou část kořenového systému.
- Vhodná doba na sázení a přesazování: 19. až 20. 4.
Přihnojení bobulovin a drobného ovoce
Možná jste si našli čas na přihnojení bobulovin a drobného ovoce ještě v březnu. Pokud jste se však k tomu nedostali, v dubnu to můžete napravit. V březnovém lunárním kalendáři jsme se v jedné části věnovali také péči o jahody. Mimo jiné jsme tam zmiňovali jejich přihnojení. Pro jahody představuje skvělou vzpruhu po zimě, resp. před sezónou. No a na hnojení si potrpí i určité bobuloviny – především borůvky. Vyžadují nejen pravidelné dosypání kyselé zeminy, resp. rašeliny, ale také okysličování půdy a hnojení komplexním hnojivem pro borůvky.
- Nejvhodnější doba k hnojení: 24. 4.
- Nevhodná doba k hnojení: 16. až 18. 4.
Zakládání trávníku
Zatímco ve zmíněném březnovém lunárním kalendáři zahrádkáře jsme věnovali pár řádků sečení trávníku, v tom dubnovém zmíníme jeho výsev. Jaro je totiž vhodným obdobím pro založení nového trávníku, stejně jako podzim. Vyhnout byste se však měli zakládání trávníků v létě, kdy jen stěží zajistíte trvale vlhkou půdu. Pokud pro vás není téma zakládání trávníku aktuální, možná oceníte radu ohledně holých míst vašeho stávajícího trávníku. V dubnu můžete na tyto nevzhledné kousky vysít travní semínka. Pravidelným poléváním docílíte, že váš trávník získá zpět svou ztracenou krásu. A když přijde čas na první sečení po založení či dosetí trávníku, případně „všední sečení“, proveďte jej ve vhodném termínu podle lunárního kalendáře.
- Nejvhodnější dny na sekání trávníku: 5. 4., 14. až 15. 4., 24. až 25. 4.
Výsev a výsadba v okrasné zahradě
Kromě péče o trávník io zeleninovou a ovocnou zahradu myslíme také na okrasnou část naší zahrádky. Vyčleňte si například nějaký čas na obnovu vaší skalky a vysazení nových skalniček. Také můžete vysít nenáročné letničky a trávy, případně vysadit jiřiny, lilie či měsíčky do záhonů. Nebo si najděte čas na přesazení letniček do květináčů.
- Dobrý čas pro setí a sázení květin a květních bylin: 11. až 13. 4., 21. až 23. 4.
Zahrada v dubnu: Zahradničení podle Měsíce v dubnu
- Dny listů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a druhů zeleniny, ze kterých chceme využívat listy (např. zelí, špenát, salát a podobně).
-> 7. až 9. 4., 15. až 18. 4., 25. až 27. 4.
- Dny ovoce – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin, které produkují ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně a podobně).
-> 1. až 2. 4., 9. až 11. 4., 18. až 20. 4., 27. až 30. 4.
- Dny kořenů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkev, řepa, ale i brambory, cibule či česnek a podobně).
-> 2. až 5. 4., 11. až 13. 4., 20. až 23. 4., 30. 4.
- Dny květin – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování květních rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.
-> 5. až 7. 4., 13. až 15. 4., 23. až 25. 4.
Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com