Lunární kalendář zahrádkáře – červen 2024
Ani jsme se nenadáli a brzy budeme společně uzavírat první polovinu roku 2024. Pevně věříme, že na vaší zahradě zatím vše probíhá podle plánu. Spolu s tím doufáme, že první pololetí budete bilancovat jako úspěšný. A kdyby náhodou něco nešlo podle vašich představ, vyzkoušejte některé z našich následujících tipů. V našem nejnovějším článku ze série Lunární kalendář zahrádkáře naleznete totiž mnoho užitečných rad týkajících se toho, čemu by se měl každý pěstitel věnovat během června 2024. Nechybí přitom ani doporučení související se silou Měsíce.
Co vás čeká a nemine?
Konečně můžete začít naplno zúročovat veškerou tu snahu, kterou jste vložili do vaší zahrady. Červnové zahradničení se totiž ponese zejména ve znamení sklizně ovoce. Jednoznačným tahounem budou jahody, ale zaostávat nebudou ani vypěstované pochoutky ze zeleninových záhonů. A obávat se nemusí ani milovníci květin a okrasné zahrádky – i pro ně se najde dostatek práce a zahradních povinností.
Péče o ovocnou zahradu v červnu
Pokud jste vyhráli boj s drozdy a špačky, možná si v červnu stihnete ještě dopřát zbytky úrody zimolezů, které patří v našich končinách k vůbec prvnímu sezónnímu ovoci. Během června by se měly ve vaší zahradě červenat už i první plody třešní. Kromě toho začíná dozrávat také angrešt a rybíz. Nejvíce práce si však asi užijete s jahodami.
Jahody: Kdy je sbírat, zamrazovat a zpracovávat podle lunárního kalendáře?
Pokud jste stihli podložit jahodové sazeničky slámou nebo jinou vhodnou podestýlkou ještě před první úrodou, resp. před obdobími dešťů, udělali jste dobře. V opačném případě budete vědět, že příští rok na to nesmíte zapomenout. Jahody dozrávající na slámě jsou totiž chráněny před blátem, v důsledku čehož nehnijí a nejsou napadány škůdci v tak velkém rozsahu. Nemluvě o tom, že jsou čisté a vhodné ke konzumaci prakticky ihned po utržení. Sklizeň byste měli provádět přibližně každé 2 dny. Samozřejmě, odvíjí se to i od počasí. Během slunečnějších období vás možná nemine ani každodenní sklizeň.
- Nejvhodnější doba pro sklizeň a skladování ovoce: 1. až 4. 6., 20. až 25. 6., 28. až 30. 6.
- Nevhodný čas pro sklizeň a skladování ovoce: 7. až 9. 6., 12. až 14. 6., 26. až 27. 6.
- Nevhodné dny na konzervování ovoce: 12. až 14. 6.
- Dobrý čas pro sklizeň a zmrazování ovoce: 1. až 2. 6., 10. až 11. 6., 20. až 21. 6., 28. až 29. 6.
- Nejlepší doba pro sklizeň a zpracování/konzervování ovoce: 1. až 2. 6., 28. až 29. 6.
Pozornost věnujte také ovocným stromům
Během června byste si měli najít čas i na probírku plodů jabloní, hrušek a broskví. V opačném případě by mohly hustě obsypané stromy vyprodukovat zbytečně mnoho zakrslých plodů. Naopak, po systematické probírce se budete moci těšit z bohaté úrody velkých plodů. V rámci probírky nezapomeňte odstranit poškozené nebo deformované plody. A v sušším období zalévejte mladší stromky.
- Nejvhodnější dny pro zavlažování: 7. až 9. 6., 17. až 19. 6., 26. až 27. 6.
- Zavlažování se nedoporučuje: 5. až 6. 6., 15. až 16. 6., 24. až 25. 6.
Péče o zeleninovou zahradu v červnu
Když jde o zeleninovou zahradu, v červnu vás nejvíce zaměstnávají rajčata, papriky, okurky a brambory. A nějaký čas strávíte i jednotením mrkve a petržele. Vedle práce vás však čeká také potěšení ze sklizně a pozdější výsadby nebo výsevu.
Výsev, výsadba a sklizeň
Pokud jste stále ještě nestihli vysadit sazenice rajčat a paprik do záhonů, pospěšte si a udělejte to co nejdříve. Kromě toho můžete začít s výsadbou okurek, lilků nebo melounů do volné půdy. A stále ještě můžete vysévat mrkev, saláty a černou ředkvičku. Co se týče sklizně, k salátům, ředkvičkám a cibulkám z předchozích měsíců se postupně přidává špenát, česnek, hrášek i kedlubny.
- Nejlepší doba k setí a sázení: 6. až 19. 6.
- Příznivý čas pro sklizeň a zpracování kořenové zeleniny: 3. až 4. 6., 22. až 23. 6., 30. 6.
Povinnosti s rajčaty, paprikami, okurkami a bramborami
Během slunečného června můžete den co den pozorovat patrné přírůstky rajčat. Takzvané zálistky včas vylamujte, aby zbytečně neubíraly energii celé rostlině. Myslete také na vyvazování, které se týká i paprik nechráněných před větrem. Rajčata vždy zalévejte pouze u kořenů, nikoli na listy. Předejdete tak tvorbě plísně, se kterou byste jinak museli bojovat za pomoci speciálních přípravků. Náchylné na plíseň jsou i okurky, které také doporučujeme ošetřit vhodným přípravkem – ideální v dobách deštivého počasí. A nevyhnete se ani ošetření brambor, které jsou napadeny plísní. Vsaďte na spolehlivý měďnatý přípravek a nepřehánějte to s dusíkatými hnojivy. No a nezapomeňte na přihrnutí brambor pro lepší úrodu a sledování výskytu mandelinky bramborové, abyste stihli včas zakročit.
- Nejvhodnější doba k ošetřování přípravky: 22. 6.
- Nevhodná doba pro ošetřování přípravky: 10. až 11. 6.
Péče o okrasnou zahradu v červnu
Červnové práce v okrasné zahradě začněte tím, že poodstraňujete nechtěný plevel v květinových záhonech, případně ve skalce. Dále pokračujte vyvazováním vysokých květin a okrasných trav, které vyžadují oporu. Když se červen přehoupne do své druhé poloviny, vytáhněte ze země cibulky tulipánů a narcisů a uskladněte je na tmavém, suchém a teplém místě. Uvolněné záhony můžete zpestřit letničkami. A vedle vysazování letniček se můžete pustit i do vysazování sazenic chryzantém.
- Nejvhodnější dny pro odstraňování plevele: 1. až 2. 6., 10. až 11. 6., 23. 6., 28. 6.
- Dobrý čas pro setí a sázení květin a květních bylin: 15. až 16. 6.
Zahrada v červnu: Zahradničení podle Měsíce v červnu
- Dny listů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a druhů zeleniny, ze kterých chceme využívat listy (např. zelí, špenát, salát a podobně).
-> 1. až 2. 6., 9. až 15. 6., 19. až 21. 6., 27. až 30. 6.
- Dny ovoce – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin, které produkují ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně a podobně).
-> 2. až 4. 6., 11. až 14. 6., 21. až 23. 6., 30. 6.
- Dny kořenů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkev, řepa, ale i brambory, cibule či česnek a podobně).
-> 4. až 7. 6., 14. až 16. 6., 23. až 25. 6.
- Dny květin – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování květních rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.
-> 7. až 9. 6., 16. až 19. 6., 25. až 27. 6.
Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com