25/02/2024

Lunární kalendář zahrádkáře – březen 2024

Už při prvním pohledu na březnovou zahradu vám musí být jasné, že venku všechno pomaličku ožívá. Dopadajících paprsků na půdu je stále více a totéž lze říci o pupenech ovocných keřů. Borůvky, zimolezy či vinná réva vám dávají najevo, že se probouzejí ze zimního spánku. Co to znamená pro vás? Popadněte nůžky i rukavice a vzhůru do zahrady. Zatímco únor na zahradě byl trochu pozvolnější, v březnu si dokážete najít o něco více práce venku. A když k tomu připočtete sílu Měsíce, výsledky mohou být ještě lepší. Využijte březnový lunární kalendář zahrádkáře pro rok 2024 ve svůj prospěch a těšte se z příjemného zahradničení spolu s námi.

Zdroj obrázku: freepik.com

Zalévání v březnu

Stihli jste v únoru vysadit mladé ovocné dřeviny, keře či révu? Pokud ano, nezapomínejte je stále vydatně zalévat, aby se jejich kořenový systém co nejlépe uchytil a rozvinul. Pokud jste to náhodou během února nestihli, nic se neděje. Ještě stále máte čas. Jámy si však připravte předem a během vhodných dnů s ohledem na lunární kalendář pro pěstitele 2024 je pořádně zalijte a nechte vyvětrat. Také vytrvejte v zavlažování všech sazenic, které jste si postupně připravili již v minulém měsíci. A myslete i na zalévání semínek vysetých v pařeništi nebo v záhonech.

  • Nejvhodnější dny pro zavlažování: 1. 3., 9. až 10. 3., 17. až 19. 3., 27. až 29. 3.
  • Zavlažování se nedoporučuje: 7. až 8. 3., 15. až 16. 3., 25. až 26. 3.
Zdroj obrázku: freepik.com

První sekání trávníku

Březen představuje ideální období pro první sečení trávníku v roce. Ještě předtím ho však nezapomeňte důkladně očistit od veškerého nahromaděného listí z podzimu a zimy. Následně proveďte vertikutaci pro jeho jarní provzdušnění. Podpoříte tak přirozený růst trávníku. Na vertikutaci byste měli navázat přihnojením vhodnými hnojivy. Co se týče zmíněného sekání, trávník byste měli sekat na výšku zhruba 4 až 6 cm, podle toho, zda je situován na slunném nebo stinnějším místě.

  • Nejvhodnější dny na sekání trávníku: 1. 3., 9. až 10. 3., 17. až 19. 3., 27. až 29. 3.
  • Nejvhodnější doba k hnojení chemickými i přírodními hnojivy: 25. 3.
  • Hnojení se nedoporučuje: 20. až 21. 3.
Zdroj obrázku: freepik.com

Stříhání ovocných a okrasných dřevin i keřů

Konečně se dostáváme i k prořezávání, které jsme zmíněním nůžkami naznačili už v samém úvodu. Březen je tedy ideální dobou pro prořezávání a přihnojení ovocných keříčků, jakými jsou například borůvky, maliny, ostružiny, rybíz či angrešt. Dokončovat můžete i řez révy a vybraných ovocných stromků v závislosti na dané lokalitě. Co se týče ovocných keřů, hlavní zásadou prořezávání je odstraňování poškozených, případně přerostlých a přestárlých výhonků. Odstřihnout můžete také halouzky směřující dolů nebo dovnitř keře. U jednotlivých druhů bobulového ovoce se řiďte také pravidlem zmlazování. Například černý rybíz by neměl obsahovat větve starší než 3 roky. U bílého a červeného rybízu lze starší výhony na keřích ponechat. No a nezapomínejte ani na okrasnou zahradu – prořezávejte živé ploty a ostříhejte také růže.

Zdroj obrázku: freepik.com

Výsev a výsadba v březnu podle lunárního kalendáře

Měsíc březen by se měl nést i u vás doma ve znamení příprav sazenic. V první řadě si připravte zejména papriky a rajčata. Kromě toho ale můžete v teplejších oblastech vysévat přímo na záhony nebo do pařeniště mrkev, petržel, ředkvičku, hrách, špenát či pastinák. Vysadit můžete také cibuli-sazečku a česnek.

  • Nejvhodnější dny pro setí zeleniny: 5. až 6. 3.
  • Nejvhodnější dny pro setí a sázení květin a květních bylin: 15. až 16. 3.
  • Obecně vhodný čas k setí a sázení: 1. až 2. 3., 16. až 29. 3.
Zdroj obrázku: freepik.com

Péče o jahody

Zanedbali jste na podzim svůj jahodový záhon? Ještě stále to můžete napravit. Začněte odstraněním suchých lístků a prořezáváním jednotlivých trsů. Vyhnané šlahouny pooddělujte – můžete je přesadit na vhodné místo a rozšířit si tak svůj jahodový záhon. Na závěr nezapomeňte na hnojení (ideálně ve vhodnou dobu podle lunárního kalendáře 2024 – 20. až 21. 3.) a přikrytí slámou, abyste během sklizně nemuseli chodit po blátě.

  • Nejvhodnější doba na sázení a přesazování jahod: 12. 3., 20. až 21. 3.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Sklizeň první jarní úrody

První jarní úroda vás sice pravděpodobně nebude čekat na vaší vlastní zahrádce, ale můžete se za ní vydat do nejbližšího lesíku, resp. do přírody. V průběhu března totiž dokážete natrefit na první medvědí česnek, který je výborný ať už k přímé konzumaci, do salátů a k těstovinám, nebo třeba i na přípravu oblíbeného pesta. A pozornost věnujte i fialkám. Věděli jste, že tyto voňavé rostlinky jsou také úžasné pro přímou konzumaci nebo do salátů? A jedlá není jen květní část. Celá rostlinka se vyznačuje příjemnou sladko-kořeněnou chutí a mnoha léčivými účinky proti bolesti v krku nebo hlavy. Když už budete v přírodě, všímejte si i čerstvých smrkových výhonků, které se zvyknou nakládat do medu nebo alkoholu – skvělý bojovník proti bolesti v krku.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Březen v zahradě: Zahradničení podle Měsíce v březnu

  • Dny listů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin a druhů zeleniny, ze kterých chceme využívat listy (např. zelí, špenát, salát a podobně).

-> 2. až 4. 3., 10. až 12. 3., 19. až 21. 3., 29. až 31. 3.

  • Dny ovoce – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování rostlin, které produkují ovoce a semena (např. jahody, rajčata, hrášek, kukuřice, dýně a podobně).

->  4. až 6. 3., 12. až 14. 3., 21. až 24. 3., 31. 3.

  • Dny kořenů – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování kořenových rostlin a kořenové zeleniny (např. mrkev, řepa, ale i brambory, cibule či česnek a podobně).

–> 6. až 8. 3., 14. až 16. 3., 24. až 26. 3.

  • Dny květin – jsou vhodné k setí, sázení, přesazování a pěstování květních rostlin nebo bylin používaných k léčebným účelům.

-> 1. až 2. 3., 8. až 10. 3., 16. až 19. 3., 26. až 29. 3.

Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com

Všechny blogy