12/08/2021

Víte, jak topit a temperovat v chatě během zimy?

Dřevo se díky svým nezaměnitelným a úžasným vlastnostem používalo ke stavbě domů již před mnoha lety. V té době nebylo ničím neobvyklým, když lidem sloužily dřevěnice k plnohodnotnému bydlení. K podobnému trendu, výstavbě dřevodomů na celoroční bydlení, se postupně uchylujeme iv současnosti. Při špičkové realizaci a kvalitní izolaci totiž dřevostavby nabízejí takzvané „teplo domova“ skutečně během celého roku. Samostatnou kapitolou jsou však dřevěné chaty využívané pro sezónní či víkendové pobyty. Víte, jak v nich správně topit a temperovat?

Vytápění a temperování v chatě

I když se můžete ve vaší chatce cítit doslova a do písmene jako doma, ve srovnání s vaším domem bude mít vždy několik patrných rozdílů. Jedním z nich může být například i vytápění. Vzhledem k tomu, že chaty, chalupy a dřevěnice se nejčastěji využívají pro sezónní či víkendové pobyty, se v nich nezvykne investovat do komplexního topení – ať už podlahového nebo radiátorového.

Pokud slouží chaty výlučně pro letní pobyty, jejich majitelé, resp. uživatelé, si většinou vystačí s průtokovými ohřívači či bojlery, aby měli zajištěn především přívod teplé vody. Má-li však být chata obydlena i během zimních měsíců, potřebuje jednoznačně i funkční způsob vytápění a temperování, resp. nějaký zdroj tepla. Jen tak si v ní totiž dokážete plnými doušky vychutnat pobyt iv chladnějším počasí.

Efektivní se jeví konvektory

Za jeden z nejefektivnějších způsobů topení se v souvislosti s chatami považují konvektory. Spolehlivě totiž řeší problematiku, jak topit a temperovat v chatě během zimy. Dokážete si jimi pohodlně navolit takovou teplotu, jaká vám v danou chvíli nejvíce vyhovuje. A co víc, v případě vaší nepřítomnosti si můžete konvektory nastavit tak, aby temperovaly a udržovaly vaši chatu v „jakém takovém“ teple. Po příchodu do chatky, ve které je nastaveno temperování například na 10 °C, totiž vytopíte celý interiér mnohem rychleji než kdyby bylo v chatě po celou dobu zcela vypnuto topení.

Navíc moderní konvektory vám nabídnou i možnost zapnout topení tehdy, když klesne teplota v chatě pod určitou hodnotu – například pod nulu. Také se umí automaticky vypnout, když se chata dostatečně vytopí.

Věděli jste, že temperování přispěje nejen k rychlejšímu vytopení chaty, ale také k eliminaci vzniku plísní a vlhkosti?

Pomocnou ruku může podat i kamna či krb

Zatímco pro spolehlivé temperování chaty i v době vaší nepřítomnosti vám umí ochotně posloužit výše zmiňované konvektory, tak k dotápění jsou „jako šité“ kamna či krby. Do pece se vyplatí investovat tehdy, když máte zájem o takzvané zdravé sálavé teplo. Teplo se v peci nejprve naakumuluje a poté sálá přes obkladový materiál do místnosti, ve které se kamna nachází. V případě zájmu o takový zdroj tepla je vhodné pouvažovat i nad kamny s varnou deskou, která se může stát jakousi dominantou celé chaty. Vždyť si jen představte vaření tradičních slovenských pochoutek v dřevěné chatě a ještě k tomu na peci. To věru další slova nepotřebuje.

Krok vedle však rozhodně neuděláte ani s horkovzdušným či akumulačním krbem. Zatímco ten akumulační pracuje na podobném principu jako výše zmiňovaná kamna a nevysušuje tak vzduch, teplovzdušný dokáže teplo v závislosti na porobených rozvodech porozhánět i do jiných místností v chatě. V souvislosti s krby stojí za zmínku ještě skutečnost, že rozehřátí toho horkovzdušného trvá kratší dobu. Každopádně, obě varianty mohou dodat vaší chatě nepopsatelné kouzlo.

Konvektory, kamna či krb? Co vybrat?

Zatímco ve prospěch kamen a krbů mluví představa vyložených nohou s huňatými ponožkami a šálkem horkého čajíku či svařeného vínka ve vašich rukou, tak za konvektory stojí vidina efektivního a cenově dostupného řešení. Spolehlivý konvektor si totiž dokážete pořídit již od 100 EUR. Na druhé straně, cena takové pece či akumulačního krbu se bez problémů vyštverá i nad 5 000 EUR. Horkovzdušné krby mohou být sice o něco levnější, ale stále jde o zásadní investici….

Řešením mohou být elektrické krby a biokrby

Co se týče konvektorů, ty si své místo ve vaší chatce nejenže zaslouží, ale také obhájí. Minimálně v souvislosti s temperováním, o kterém jsme se rozepisovali o něco výše. Jak ale za rozumnou a dostupnou cenu docílit pocitu „krbového ohníku“? Řešením mohou být elektrické krby a biokrby.

Zatímco elektrické krby vám vizuálně připomenou oheň LED plameny, tak biokrby vám dopřejí skutečný plamen. Fungují totiž na principu biopaliva. Co je ovšem důležitější – obě varianty s sebou přinesou do vaší chatky příjemné a levné teplo. Můžete si je totiž zakoupit již za cenu pod 100 EUR. A kromě toho, že jde o ekologické dotápění, se kterým se vyhnete jakémukoli kouři v chatce, vám dokážeme k elektrickému krbu či biokrbu navrhnout a zrealizovat překrásnou dřevěnou obestavbu.

Tak, chcete i vy zažít úžasnou zimu ve vlastní chatě? Vyložené nohy, huňaté ponožky, horký čaj či vařené vínko, teploučko a klid. Jednoduše, relax jak se patří! Když je to přesně to, po čem toužíte, neváhejte nás kontaktovat. Postavíme vám chatku podle vašich představ.

Všechny blogy