25/02/2024

Sauny a saunování: Účinky, výhody, historie a zajímavosti

Sauny nabízejí dokonalý únik z každodenního života. Svým teplem a atmosférou poskytují uklidňující a zdraví prospěšný odpočinek. Saunování spontánně uvolňuje svaly, očišťuje tělo, zmírňuje stres a také navozuje pocity pohody a spokojenosti.

Dobrou zprávou je, že tyto relaxační ráje si nyní můžete přizpůsobit estetice svého domova a vlastním potřebám. Soukromé domácí sauny jsou stále oblíbenější. Situované v exteriéru rodinných domů a rekreačních objektů nabízí přímo dokonalý zážitek bez narušení intimity a bez nutnosti cestování. Pokud i vy uvažujete o zakomponování sauny do přírodního prostředí své zahrady, čtěte dále.

V následujících řádcích jsme pro vás shrnuli nejdůležitější účinky a výzkumy ověřené výhody pravidelného saunování. Nevynechali jsme ani několik zajímavostí a informací o původu tohoto tradičního způsobu relaxace.

Zdroj obrázku: freepik.com

Finsko: Kolébka saunování a šťastných lidí

Finsko má přibližně 5 milionů obyvatel a neuvěřitelné 3 miliony saun. Počet míst pro relaxaci zdaleka převyšuje počet automobilů v zemi. Finové si mimořádně cení saunování pro jeho terapeutické a blahodárné zdravotní účinky. Považují sauny za posvátné místo, kde hledají klid a upevňují vztahy.

Téměř 90 % obyvatel Finska si pobyt v sauně dopřeje minimálně jednou za týden. Obyvatelé mají sauny přímo doma. Dokonce i finské ambasády a velvyslanectví jsou vybaveny saunami. V roce 2020 byla finská kultura saunování zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavé je, že Finové jsou přitom již šestým rokem po sobě považováni za nejšťastnější národ světa. Vyplývá to ze Zprávy o štěstí ve světě, kterou každoročně zveřejňuje nezisková organizace při OSN. V odborných i veřejných kruzích se diskutuje o tom, že svůj podíl na pocitu štěstí seveřanů má právě pravidelné saunování.

Zdroj obrázku: freepik.com

Z historie saunování

Od skromných začátků v odlehlých skandinávských lesích až po nablýskanou současnost moderních wellness trendů se historie saunování počítá v tisících let. Kde to všechno začalo?

Starověké sauny: Jeskyně v zemi

Předpokládá se, že příběh saunování se začala psát někde v severní Evropě přibližně 2 000 – 5 000 let př. n. l. První sauny však nebyly místem pro relaxaci, ale pro přežití. Představte si uměle vytvořenou jeskyni pokrytou zvířecími kůžemi s hromadou kamenů, mezi nimiž přes den hořel oheň. Po vyhasnutí ohně kameny vyhřívaly jeskyni dlouho do noci a její obyvatelé se ohřívali v páře stoupající ze skal, na které lili vodu. Tato místa byla nejen vyhřívaná ohněm, ale také sterilizována kouřem.

V sauně se lidé rodili, umírali, prožívali zde mnohé významné životní události. V důsledku toho si tato místa vytvořila své vlastní tradice a stala se jakýmsi svatyněmi propojenými s duchovnem. Lidé věřili, že sauny mají magickou moc a tak se staly domovem mystických rituálů a obřadů.

Pozoruhodné jsou nálezy archeologů, které naznačují, že podobná místa vznikala nezávisle na sobě v různých koutech světa. Kromě severní Evropy se našly například u domorodých amerických kmenů v Africe či na Britských ostrovech.

Zdroj obrázku: freepik.com

Sauny ve středověku: Přibyly březové větve a lázeňské domy

V našem letopočtu se saunové jeskyně postupně přetransformovaly na saunová obydlí a přibyla i pověstná praktika „bití březovými větvemi“. Jejím účelem bylo zlepšení cirkulace krve a tím zintenzivnění účinků saunování.

Většina saun v severní Evropě zůstávala nadále v soukromých obydlích nebo v samostatných objektech na pozemku, ale postupně se saunovou kulturou začínaly inspirovat i lázeňské domy. Saunování jako součást lázeňství se rozšířilo do celé Evropy a na blízký východ. Návštěva lázeňských domů byla součástí každodenního života lidí v Evropě i ve světě.

Středověké lázeňské domy se však nedochovaly. Byly postupně zavírány a rušeny pod vlivem šířícího se osvícenství. V době, kdy vítězil rozum nad duchovními autoritami, byly sauny považovány za přežitek starých pořádků a přestaly být módní.

Zdroj obrázku: freepik.com

Moderní sauny: S komíny a elektrickým vyhříváním

Teprve moderní věda poskytla lidstvu racionální vysvětlení obrovských výhod saunování pro tělo i mysl. Po příchodu průmyslové revoluce do severní Evropy přibyly do saun komíny, což umožnilo jejich nepřetržité vyhřívání.

V mnoha zemích se však dodnes zachovaly původní, takzvané kouřové sauny. Běžné jsou například v jižním Estonsku, kde jim UNESCO udělilo chráněný kulturní statut.

První elektrické sauny byly vynalezeny ve Finsku a následně v polovině 20. století zpopularizovány v USA. Díky elektrickému vyhřívání se sauny staly dostupnějšími nejen pro domácnosti, ale také pro lázně, hotely, wellness a fitness centra v celém západním světě.

Zdroj obrázku: freepik.com

Účinky a výhody saunování

Pokud jste někdy měli to potěšení relaxovat v sauně, tak jistě víte, že její prostředí nabízí příjemný holistický zážitek odpočinku. Už samotná atmosféra sauny navozuje psychickou pohodu, dokonalý reset po dnech protkaných starostmi a povinnostmi, ale také příjemné chvíle strávené s rodinou, přáteli nebo romantické večery ve dvou. Blahodárný relax a pocit spokojenosti ovšem zdaleka není jediným benefitem saunování.

Saunování posiluje imunitní systém

Pobyt v sauně zrychluje cirkulaci krve v cévách. Tím se nastartuje tvorba bílých krvinek, které jsou zodpovědné za imunitní odpověď organismu. Současně se vyplavují takzvané proteiny tepelného šoku, které jsou důležitou součástí imunitní reakce.

Chcete-li opravdu efektivně zvýšit svou obranyschopnost, měli byste absolvovat sérii saunových procedur. Prokazuje to studie provedená v roce 2023 u zdravých trénovaných a netrénovaných mužů ve věku 20 – 25 let, kteří absolvovali celkem 10 pobytů v sauně. Vědci zjistili, že pod vlivem saunování u nich došlo ke změnám podílu lymfocytů a k aktivaci proteinů tepelného šoku, což zlepšilo fungování jejich imunitního systému.

Zdroj obrázku: freepik.com

Pobyt v sauně pomáhá bojovat proti virům i bakteriím a snižuje riziko respiračních onemocnění

Teplo v sauně uvádí tělo do stavu umělé horečky – hypertermie. Tato „falešná horečka“ nejenže stimuluje imunitní systém, ale také ničí viry a bakterie v těle a zabraňuje jejich dalšímu rozmnožování.

Tento pozitivní účinek uměle navozené hypertermie potvrzují víceré studie, které byly v posledních letech realizovány zejména v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19. Vědcům se například podařilo experimentálním výzkumem prokázat, že časté saunování významně snižuje riziko vzniku zápalu plic při infekci COVID. Další dlouhodobá studie provedená na vzorku 1 935 účastníků potvrdila, že pravidelné saunování je spojeno se snížením rizika akutních a chronických respiračních onemocnění.

Saunování snižuje bolest svalů a kloubů

Sportovci již tradičně využívají saunu k uvolnění ztuhlých svalů po tréninku a ke zlepšení rozsahu pohybu. Terapie teplem celkově prospívá pohybovému aparátu a přináší úlevu i při artrózních bolestech kloubů.

Prokazuje to výzkumná studie provedená v roce 2009 u pacientů s revmatoidní artritidou. Po čtyřech týdnech pravidelného saunování u nich došlo ke snížení bolesti a ztuhlosti kloubů, snížení celkové únavy a zlepšení pocitu subjektivního pohodlí.

Zdroj obrázku: freepik.com

Saunování zmírňuje projevy alergie a uvolňuje dutiny

Přehřátí organismu a inhalace páry zmírňuje podráždění hrdla, napomáhá čištění sliznic horních cest dýchacích, zmírňuje zánět, uvolňuje sekrety a může stimulovat i vylučování hlenu z průdušek a plic.

V roce 2013 byla provedena kontrolovaná studie u pacientů s alergickou rinitidou, kteří ve výzkumných podmínkách absolvovali 6-týdenní cyklus saunování. Po této proceduře u nich došlo ke zvýšení inspiračního nosného průtoku a ke zlepšení funkce plic.

Saunování pomáhá odbourat stres a psychické napětí

Prostředí sauny navozuje pocit pohody a klidu. Tělesné uvolnění se přirozeně promítá i do psychického uvolnění, snižují se účinky stresu na organismus a dochází k redukci celkového napětí.

Vědcům se dokonce podařilo výzkumně potvrdit, že časté saunování snižuje riziko vzniku psychotických poruch. Studie byla realizována v roce 2018 a zúčastnilo se jí 2 138 mužů ve věku 42 – 61 let.

Zdroj obrázku: freepik.com

Pobyt v sauně snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění

Pravidelné saunování pomáhá udržovat cévy v dobré kondici, zlepšuje jejich pružnost, roztahuje je, zlepšuje cirkulaci krve a také snižuje riziko ischemické choroby srdeční i dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Vědci dokonce tvrdí, že časté a pravidelné saunování snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Potvrzuje to studie, která v průběhu 15 let sledovala 1 688 mužů a žen ve věku 53 – 74 let. Zaznamenávány byly jejich saunovací návyky a úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění. Z výsledků vyplývá, že úmrtnost lineárně klesala se zvyšujícím se počtem návštěv sauny za týden.

Saunování zvyšuje mentální výkonnost

Saunování zvyšuje hladinu hormonu norepinefrinu v těle, který má příznivý vliv na schopnost soustředění. Kromě toho tepelný stres, kterému je tělo vystaveno během saunování, podporuje neurogenezi – tvorbu nových mozkových buněk.

Prokázán byl dokonce i okamžitý vliv saunování na změny v mozkové aktivitě zaznamenané na EEG. Výzkum realizovaný v roce 2023 potvrdil, že mozek se díky saunování dostává do efektivnějšího stavu a snižuje se reakční doba na zadané úkoly. Jiná dlouhodobá populační studie, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2017, prokázala souvislost mezi pravidelným intenzivním saunováním a nižším rizikem vzniku demence a Alzheimerovy choroby.

Zdroj obrázku: freepik.com

Pobyt v sauně zlepšuje vzhled a zdraví pleti

Saunování podporuje prokrvení pokožky. Krev přivádí do pleti více živin, zvyšuje její hydrataci a stimuluje přirozenou tvorbu kolagenu. Teplo sauny následně uvolňuje napětí a otevírá póry.

Příznivý vliv saunování na zdraví a vzhled pleti potvrdila i srovnávací studie realizovaná ještě v roce 2008 ve Švýcarku. Podle jejích výsledků měli dobrovolníci, kteří se pravidelně saunovali, stabilnější a funkčnější epidermální bariéru, lépe hydratovanou pokožku a příznivější povrchové pH. Rovněž byl u nich zaznamenán menší podíl kožního mazu na povrchu obličeje.

Saunování zlepšuje metabolismus cukrů

Saunování je v mnoha směrech podobné aerobnímu cvičení. Jedním z jeho benefitů je zrychlení metabolismu glukózy. Bylo také prokázáno rychlejší vstřebání aplikovaných inzulínových injekcí a celkové zvýšení citlivosti na inzulín. Z pobytu v sauně tak mohou profitovat i pacienti s cukrovkou a lidé s nadváhou.

Potvrzuje to výzkumná studie realizovaná v roce 2020 u účastníků s nadváhou bez diabetu. Experimentálně bylo prokázáno, že již 10-denní pravidelné saunování vede ke zlepšení metabolismu glukózy a dokonce i tuků.

Zdroj obrázku: freepik.com

Pobyt v sauně snižuje pocity úzkosti a depresivní prožívání

O tom, že relaxace v sauně snižuje hladinu stresu, již není pochyb. Saunování však může působit příznivě i při úzkostných a depresivních stavech. Kromě navození celkové tělesné a duševní relaxace pomáhá pobyt v sauně snižovat hladiny kortizolu a spouští uvolňování beta-endorfinů, které vzbuzují pocity euforie. Účinky termální lázně může navíc umocnit aromaterapie.

Vědcům se dokonce podařilo prokázat pozitivní efekt saunování u pacientů s velkou depresivní epizodou. V klinické studii porovnávali depresivní symptomy u pacientů, kteří absolvovali saunování a u kontrolní skupiny. Pacienti, kteří absolvovali pobyt v sauně, vykazovali nižší skóre depresivních symptomů po dobu dalších 6 týdnů.

Saunování zbavuje tělo toxinů

Sauna bývá označována také jako nejhlubší čistící koupel na světě. Saunování vyvolává pocení, kterým se přirozeně vylučují nečistoty a toxiny z těla. Sauny se využívají v detoxikačních programech, při odvykání od kouření k rychlejšímu vypuzení nikotinu z organismu, ale i při zbavování se škodlivých pesticidů a jiných toxinů z těla.

V roce 2018 byl dokonce realizován výzkum saunové detoxikace u pacientů s dlouhodobými abstinenčními příznaky po neužívání návykových látek. Experimentální ověřování prokázalo zlepšení funkčního zdraví a pohody ve fyzické i emocionální oblasti. Vědci předpokládají, že se tak událo pod vlivem eliminace toxických látek v těle a díky obnově živin i funkčnosti tělesných systémů zúčastněných.

Zdroj obrázku: freepik.com

Saunování prodlužuje život ve zdraví

Pravidelné saunování se spojuje také s celkovým prodloužením života při zachování dobrého zdraví. Ve své shrnující studii to uvádějí R. Patrick a T. L. Johnson, kteří tvrdí, že saunování snižuje nemocnost a úmrtnost v závislosti na frekvenci saunování. Své tvrzení opírají o výzkumy, podle kterých je riziko náhlé srdeční zástavy o 22 % nižší u mužů, kteří navštěvují saunu 2- až 3-krát do týdne a až o 63 % nižší u mužů, kteří se saunují 4- až 7-krát týdně. Kromě toho časté saunování chrání před neurodegenerativními onemocněními, která se vyskytují zejména ve vyšším věku.

Zdroj obrázku: freepik.com

Rady a tipy, jak se správně saunovat

Saunování by mělo být především o odpočinku a naslouchání svému tělu. K relaxaci potřebujete dostatek času a správné psychické naladění. Ostatní vnímejte spíše jako tipy a doporučení pro maximální využití potenciálu saunování. Jak budete nabývat zkušenosti, můžete si je postupně přizpůsobovat tak, abyste se v sauně cítili příjemně.

Příprava na saunování

Pobyt v sauně představuje podobnou zátěž pro organismus jako sportovní aktivita. Abyste si ji dokonale vychutnali a aby vaše tělo a mysl dokázali nabýt rovnováhy, mějte na paměti následující:

 • Do sauny nechoďte hladoví ani s pocitem plného žaludku. Ideální je začít saunování 90 až 120 minut po lehkém, nutričně vyváženém jídle.
 • Nezapomínejte na pitný režim. Důležitý je dostatečný příjem neslazených nesycených tekutin před saunováním i během něj a doplnění vody po saunování.
 • Nesaunujte se po požití alkoholu nebo jiných omamných látek. Měli byste věnovat plnou pozornost svému tělu a jeho potřebám.
 • Saunování nepraktikujte bezprostředně po zvýšené fyzické námaze nebo cvičení. Vhodné je mezi sportovními aktivitami a saunováním dopřát tělu alespoň 30 minut odpočinku.
 • Před vstupem do sauny se osprchujte a tělo osušte ručníkem. Následně se zabalte do plachty, saunového kiltu nebo osušky. Do sauny nevstupujte v plavkách.
 • Bezprostředně před vstupem do sauny si můžete zahřát chodidla teplou sprchou. Studené nohy oddalují účinky pocení.
Zdroj obrázku: freepik.com

Postup, jak se správně saunovat

 • Po vstupu do sauny si sedněte nebo lehněte na podložku, prostěradlo nebo ručník. Vhodné je ležet, protože se tak vyhnete teplotním rozdílům. Při prvním saunování můžete zvolit spodní lavici, kde je nižší teplota.
 • Pobyt v sauně stravte v klidu, relaxujte, snažte se normálně dýchat. Mluvení není zakázáno, pokud tím nerušíte ostatní návštěvníky sauny.
 • Délka pobytu v sauně závisí jen na vás. Obecně se doporučuje přibližně 15 minut nepřetržitého saunování. Je důležité, abyste v sauně zůstali jen tak dlouho, jak je vám to příjemné. Naslouchejte svému tělu. Je v pořádku, pokud při prvních návštěvách sauny strávíte v teple jen pár minut.
 • Po skončení pobytu v sauně se postupně ochlaďte. Zvolit můžete vlažnou sprchu a následný pobyt ve studeném bazénu nebo jezírku. Finové tradičně zařazují mezi saunování a ochlazení i krátkou, přibližně 50-metrovou procházku. Zejména hlava se musí ochlazovat velmi pomalu.
 • Cyklus saunování a ochlazení můžete několikrát zopakovat. Obecně se při prvním pobytu v sauně doporučuje suché teplo. Při dalším vstupu do sauny už můžete zvýšit vlhkost litím vody na horké kameny.
 • Po posledním cyklu saunování se osprchujte s použitím mýdla, tělo osušte a dopřejte si alespoň 30 minut odpočinku v tepidáriu nebo na lehátku.
Zdroj obrázku: freepik.com

Jak využít požadovaný potenciál saunování: Specifické tipy navíc

 • K posílení imunitního systému saunováním byste se měli snažit strávit v sauně alespoň 15 minut více než třikrát týdně po dobu 3 měsíců.
 • Výzkumy ukazují, že pro diabetiky a lidi s nadváhou je saunování přínosné, pokud se realizuje 3-krát týdně po 15 minut po dobu tří měsíců při teplotě 80 – 100 ˚C s následným pobytem ve vodě o teplotě 40 ˚C.
 • Při akutním nachlazení nebo respiračním onemocnění se doporučuje absolvovat v sauně jen jeden saunovací cyklus – omezit pobyt na maximálně 15 – 20 minut, aby se tělo zahřálo, a poté mu dopřejte odpočinek.
 • Pro snížení rizika zápalu plic a chronických respiračních onemocnění se doporučuje dlouhodobé a časté saunování. Vhodný je pobyt v sauně pravidelně 2- až 4-krát týdně.
 • Zařadíte-li saunování po cvičení nebo tréninku, neměl by pobyt v teple celkově překročit 20 minut, abyste se vyhnuli nadměrnému přetížení organismu.
 • Výsledky studií naznačují, že pro urychlení hubnutí je vhodné saunování 3-krát týdně po 30 minut.
 • Pro zmírnění bolesti kloubů saunováním, například i u pacientů s artritidou, se doporučuje pravidelný pobyt v sauně několikrát týdně při teplotě 60 – 90 ˚C. Přečtěte si více o saunování s artritidou.
 • Pro snížení rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění se doporučuje vyšší frekvence pravidelného saunování. Vědci mluví o 4 až 7 návštěvách sauny týdně v trvání více než 19 minut. Pro zvýšení kardiovaskulární respirační zdatnosti se doporučuje 15-minutové saunování po cvičení.
 • Pokud navštívíte saunu za účelem zlepšení stavu pleti a léčby akné, nezapomeňte si problémová místa pokožky před vstupem do sauny důkladně očistit. Zde je vhodnější infračervená sauna a během pobytu v sauně je důležité dodržovat přísný pitný režim. Přečtěte si více tipů pro saunování pro zdraví pleti.
 • Saunování podporující detoxikaci organismu by mělo trvat minimálně 20 až 30 minut, přičemž je důležité zvýšit příjem tekutin během i po saunování, aby se toxiny z těla vyplavily. Saunovací proceduru si zopakujte 2- až 3-krát týdně. Takový postup je vhodný i při odvykání od kouření, kdy potřebujete organismus rychleji zbavit nikotinu.
Zdroj obrázku: freepik.com

Saunování: Forma relaxu a celotělové termoterapie

Saunování není jen forma relaxu, ale také celotělové termoterapie, která se po celém světě používá již tisíce let. Pobyt v sauně je příjemný, zdravý a široce dostupný. Bez ohledu na to, zda si nejblíže dopřejete saunování v lázních nebo ve své soukromé zahradní sauně, vzpomeňte si, že pokračujete ve velmi staré tradici s mimořádným příběhem a děláte velkou službu pro své tělo i duši.

Zajímavost na závěr: Mnoho Finů vlastní dvě soukromé sauny: jednu doma a druhou na své chatě u jezera. Dokonce se říká, že Fin v minulosti nejprve postavil saunu a pak si vedle ní postavil dům.

Zdroj obrázků: freepik.com

Všechny blogy