26/05/2024

Koupací kádě a vířivky: Poznejte jejich historii a zdravotní benefity

Když se řekne „koupací káď“ nebo „vířivka“, mnoho lidí si automaticky představí moderní tryskovou vaničku. Historie těchto wellness vychytávek však sahá dál, než si možná myslíte. V následujících řádcích vás jí provedeme, přičemž nevynecháme ani zdravotní benefity relaxování v koupacích kádích a vířivkách. A že jich je opravdu požehnaně.

kupacie_kade_a_vyrivky_01
Zdroj obrázku: freepik.com

Historie koupacích kádí a vířivek

Kultura koupání a osobní hygieny měla zajímavý rozměr již ve starověkém Římě nebo Egyptě. Tehdejší lid si mohl dopřát a vychutnat čas strávený například ve velkých lázeňských domech, které zažily svoji slávu i v Evropě. Mnohem blíže k dnešním koupacím kádím a vířivkám však mají tradiční japonské lázně „Ofuros“ známé stovky let.

Koupání v dřevěných sudech na hrozny

Za jednoho z prvních předchůdců atraktivních koupacích kádí obložených dřevem můžeme považovat dřevěné sudy na hrozny. K nim se vážou zábavné historky z prostředí Severní Ameriky, konkrétně z vinařských oblastí v Kalifornii. V 60. letech minulého století se tamní obyvatelé zvykli po sklizni hroznů, na konci sezóny, koupat a bavit právě v dřevěných sudech určených na hrozny. K ohřívání vody údajně používali podomácku vyrobená ponorná kamna na dřevo.

kupacie_kade_a_vyrivky_02

První vířivka na světě

Cesta spojující historické koupací metody s moderními káďmi a vířivkami je dlouhá a zajímavá. I navzdory mnoha dohadům a domněnkám ale nepopiratelně vede k bratrům Jacuzzi. Po emigraci do Kalifornie z Itálie na začátku 20. století se rodina Jacuzzi zpočátku živila vynálezy. Navrhovali pokrokové předměty a pomůcky v letectví i vodní čerpadla pro zemědělské účely. Právě jejich ponorné čerpadlo, které jako první na světě čerpalo vodu ze země, bylo prvním krokem k dnes dobře známé značce Jacuzzi®.

V roce 1956 sužovala jednoho z členů rodiny Jacuzzi revmatoidní artritida. Ve snaze zmírnit bolest spojenou s utrpením tohoto dítěte využili bratři Jacuzzi své znalosti k vytvoření hydroterapeutické pumpy J-300. Tato pumpa byla přenosná a přeměnila jakoukoli standardní vanu na „omlazující“ lázně, čímž odstartovala wellness průmysl.O 12 let později, tedy v roce 1968, Roy Jacuzzi vytvořil první vířivou vanu s názvem Roman. Vyznačovala se integrovanými tryskami s poměrem vzduchu a vody 50:50. Postupem času vedly tryskové vany k modernějším vnitřním i vnějším vířivkám a koupacím kádím, přičemž se více a více poukazovalo na jejich zdravotní benefity.

kupacie_kade_a_vyrivky_03

Zdravotní benefity koupacích kádí a vířivek

Pobyt v koupací kádi nebo vířivce po náročném dni je takříkajíc k nezaplacení. Jedná se o úžasnou formu relaxu, která vám může přinést i mnohé zdravotní benefity. Ty se však liší od člověka k člověku a zejména v závislosti na způsobu, jakým káď nebo vířivku používáte.

1. Odbourání stresu

Jednou z nejznámějších přínosů koupání ve vířivých vanách je možnost pomoci zmírnit napětí z každodenního života. Zklidňující účinek teplé vody a masážních trysek dokáže eliminovat fyzický, emocionální i duševní stres. Efekt odbourávání stresu může být dále umocněn příjemnou hudbou, vhodným osvětlením nebo aromaterapií.

2. Zlepšení kvality spánku

Podle několika výzkumů dokážete jednoduchou relaxací ponořením do vířivky docílit klidnějšího spánku. Jako příklad můžeme uvést jednu starší studii, v jejímž rámci se hodnotilo pasivní prohřívání těla jako léčba nespavosti u starších dospělých. Studie byla sice malá a subjektivní, ale zjistila, že horké koupele podporují výrazně hlubší a klidnější spánek.

Zdroj obrázku: freepik.com

3. Uvolnění svalů

Horká voda a masážní účinky trysek mohou být účinným způsobem, jak uvolnit a zklidnit ztuhlé a napjaté svaly. Nemluvě o tom, že koupání v kádi nebo vířivce v mnoha případech zmírňuje bolesti svalů. A aby toho nebylo málo, pobyt v horké, vířivé vodě před cvičením může snížit riziko zranění během sportovní aktivity.

4. Úleva od bolesti

Nejen svalové bolesti, ale také bolesti kloubů můžete řešit koupáním v kádi nebo vířivce. Vířivá, horká voda totiž příznivě působí i na klouby a šlachy – a to tak, že je uvolňuje. Kromě toho je všeobecně známo, že koupelí můžete zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu. A za zmínku stojí také skutečnost, že využívání vířivek a koupacích kádí se doporučuje pacientům trpícím artritidou. Působení tepla a masáže totiž zmírňuje ztuhlost a zánět, které způsobují bolest. V tomto případě vám však doporučujeme poradit se o vhodnosti takové koupele s vaším lékařem.

Zdroj obrázku: freepik.com

5. Zlepšení citlivosti na inzulín

Někteří vědci předpokládají, že pravidelná termální terapie s použitím sauny nebo horké koupele může zlepšit sníženou citlivost na inzulín a být prospěšná při léčbě cukrovky. Naznačuje to také výzkum z roku 2015, v jehož rámci se zjistilo, že pobyt v sauně a vířivce může být přínosný pro lidi s obezitou a cukrovkou.

6. Spalování kalorií

Zajímavá zjištění přinesla studie z roku 2016. Její účastníci se namočili na jednu hodinu do horké koupele po pás a spálili přibližně stejný počet kalorií jako při 30-minutové procházce. Sice to neznamená, že koupací káď nebo vířivka by měla nahradit aktivní pohyb a cvičení, ale může pomoci zlepšit metabolismus zejména těm, kteří z určitých důvodů nemohou cvičit, resp. žít aktivně.

7. Podpora kardiovaskulárního zdraví

Věděli jste, že relaxace v koupací kádi může zvýšit váš srdeční tep a zároveň snížit krevní tlak? Z jednoho výzkumu vyplývá, že ke snížení krevního tlaku dojde již po 10 minutách strávených ve vířivce. Výsledky jiné studie zase napovídají, že ponoření do horké vody může mít silné účinky na kardiovaskulární zdraví a krevní tlak. Její autoři naznačili, že pasivní tepelná terapie může pomoci snížit kardiovaskulární rizika a úmrtnost zejména mezi těmi, kdo mají omezené možnosti ve cvičení. I v tomto případě však doporučujeme konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj obrázku: freepik.com

Jak správně používat koupací káď nebo vířivku

Představa relaxování v horké vodě s vychlazeným nápojem v ruce je lákavá, že? Používání koupací kádě nebo vířivky však s sebou přináší i určitou zodpovědnost. V první řadě byste měli vodu pravidelně kontrolovat a čistit. Dále dodržujte následující pravidla:

  • Udržujte optimální teplotu vody – teplota vody by neměla být příliš vysoká. Absolutní maximum představuje 40 °C.
  • Dodržujte pitný režim – pobyt v horké vodě způsobuje pocení a dehydrataci. Proto pijte dostatek vody, ale vyhýbejte se alkoholu.
  • Kontrolujte si čas – ve vodě s vysokou teplotou byste měli zůstávat nanejvýš 10 až 15 minut. Pokud voda není příliš horká, můžete zůstat i déle, ale nepřehánějte to (především, pokud jste si na koupání v kádi nebo vířivce ještě nezvykli. Pokud zaznamenáte nevolnost, zrudnutí kůže, dušnost, závratě nebo točení hlavy, okamžitě vodu opusťte.

Koupací kádě a vířivky – nejen zdravotní benefity

V předchozích řádcích jsme věnovali největší pozornost zdravotním benefitům koupacích kádí a vířivek. U těchto populárních wellness pomůcek však nemůžeme mluvit jen o pozitivních účincích na lidské tělo. Vedle nich musíme jednoznačně zmínit i jejich nesporný sociální a dekorativní přínos.

Koupací kádě a vířivky jsou dnes vnímány také jako fantastické prostředky pro utužování rodinných nebo přátelských vztahů. Pravidelné koupání v horké, vířivé vodě můžeme do jisté míry označit také jako volnočasovou aktivitu nebo dokonce životní styl. Dokáže vám přinést nespočet zážitků a uvolněných rozhovorů s vašimi nejbližšími. A nejlepší na tom všem je, že wellness ve smyslu horké koupele si dnes můžete užívat i z pohodlí domova nebo v prostředí vaší vlastní chaty.

Skvělým příkladem jsou koupací kádě obložené dřevem, které díky svým atraktivním přírodním provedením plní i dekorativní funkci. Stačí už jen popřemýšlet, jestli si jednu takovou dáte na dvůr nebo do zahrady, případně jí uděláte místo někde na terase nebo v její blízkosti. Bez ohledu na to, kam ji nakonec umístíte, si budete moci plně vychutnávat všechny její zdravotní benefity i jedinečné chvíle s vašimi blízkými.

Zdroj obrázků: freepik.com a vlastní galerie

Všechny blogy