24/08/2023

Celoroční dřevodomy – návrat k tradiční výstavbě

„Historie se opakuje.“ I tak bychom mohli označit stále oblíbenější trend výstavby dřevodomů napříč celým Slovenskem. Koneckonců, netýká se to jen země pod Tatrami, ale také mnoha jiných koutů světa. Když se nad tím tak zamyslíme, není se čemu divit. Lidé se prostě vracejí k dávným tradicím a ověřeným zvyklostem, které fungovaly už desetiletí dozadu. A když fungovaly celoroční dřevodomy tehdy, proč by nemohly i teď? Samozřejmě nejen technologie, ale i způsoby a procesy výstavby neustále pokračují. To však není žádný důvod k tomu, aby se obcházelo to „nejtradičnější“ – naše milované dřevo.

Dřevo a hlína – základní stavební materiály minulosti

Broušené cihly, pórobetonové tvárnice, dodávka v podstatě kamkoli „a tak dále, a tak dále“… Ne, ne, v minulosti to tak jednoduché nebylo. Tradiční výstavba se na Slovensku přizpůsobovala materiálům, které byly v daných lokalitách nejdostupnějšími. V převážné míře šlo o dřevo v kombinaci hlínou, přičemž terén se zvykl vyrovnávat vysokou podezdívkou z kamene. Ta našla využití jako sklep.

Věděli jste, že dřevo a hlína, jednak i sláma, se s oblibou používaly v minulosti jako základní stavební materiály kvůli svým fantastickým tepelněizolačním vlastnostem?

Lidé už desetiletí dozadu věděli, že použití takových materiálů jim dokáže ušetřit náklady na vytápění . Navíc, kombinací s malými okny se snažily poměrně efektivně (na tu dobu) eliminovat tepelné ztráty. Mimochodem, když už zmiňujeme vytápění, neodmyslitelnou součástí tradičních slovenských dřevěnic byla i ohniska, resp. kamna.

Tradiční dřevodomy na Slovensku podle lokality

Jak jsme již zmínili v předešlé části, na výstavbu tradičních slovenských dřevěnic se používaly takové materiály a stavební postupy, které byly pro danou lokalitu charakteristickými. Například, už na první pohled jste mohli spatřit znatelné rozdíly mezi výstavbou na jižním, resp. severním Slovensku.

Jižní Slovensko – stěny se zvykly vyplétat proutím a omazávat hlínou. Na pokrytí střechy, zpočátku valbové, později sedlové, se používala rákos nebo sláma.

Oblíbené barvy: bílá, modrá, červená, okrová, rumělková.

Západní Slovensko – indicie naznačují, že iv této oblasti se v minulosti stavěly dřevodomy. Západní Slovensko bylo však známé zejména vyspělými zděnými domy, které měly většinou sedlovou střechu.

Oblíbené barvy: světle modrá, bílá.

Střední Slovensko – používala se především hlína se dřevem. Ze dřeva bývala zhotovována buď roubená, nebo sloupková konstrukce. Dominovaly sedlové střechy kryté šindelem, slámou a později i pálenou krytinou.

Oblíbené barvy: bílé trámy, pestrost a rozmanitost tehdejší architektury.

Severovýchodní Slovensko – ve velkém se používalo dřevo. Populární byla zejména srubová konstrukce a slaměná střecha. Nejznámějšími dřevěnými stavbami v dané lokalitě jsou dřevěné kostely z 18. století a středověku.

Oblíbené barvy: podle kostelíků na severovýchodě Slovenska – barvy dřeva, případně bílá.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Dřevodomy jako možnost splynutí s přírodou

V souvislosti s lidovou architekturou na Slovensku nelze opomenout skutečnost, že ji zdobilo její přizpůsobování se prostředí. Dávná výstavba tradičních dřevěnic se totiž nesnažila bojovat s přírodou. Právě naopak, chtěla se stát její součástí, doslova a do písmene s ní splynout.

Kromě toho, že se používaly výše zmiňované místní materiály, bral se ohled na lokální povětrnostní i terénní podmínky. Například nebylo zvykem provádět složité úpravy terénů. Dřevodomy se kdysi stavěly i příčně do svahu, aby nebránily odtoku dešťové vody. Zajímavostí je, že tradiční dřevodomy často disponovaly i takzvaným gánkem, díky kterému si lidé zajišťovali kontakt s prostředím i v zimním období.

Věděli jste, že podobným „gánkovým“ provedením se vyznačuje i celoročním dřevovodem Oskar z naší nabídky?

Splyňte s přírodou i dnes

Představa, že váš domov dokonalým způsobem splyne s přírodou, je prostě fascinující a úžasná. A nejkrásnější na tom všem je, že nemusí zůstat nesplněnou. Stačí si jen vybrat z naší široké nabídky celoročních dřevodomů nebo nás kontaktovat. O zbytek se už postaráme.

V našem portfoliu naleznete jak dřevostavby určené pro celoroční bydlení, tak dřevěné domky ideální pro dlouhé letní či zimní večery. Dokonce, můžete si také nakreslit váš vysněný domeček, a my vám ho přetavíme do reality. Jednoduše, splňte si váš sen a splyňte s přírodou i v dnešní moderní době.

Tip na závěr: Přečtěte si více o výstavbě tradičních českých dřevodomů.

Všechny blogy