14/04/2023

8 mýtů o dřevodomech, které nejsou pravdivé

Přestože dřevodomy se v posledních letech těší i na Slovensku stále větší oblibě, stále se najdou lidé, kteří jim nevěří a šíří různé nepravdivé informace. Například, že stavby vyrobené ze dřeva snadno podlehnou škůdcům, jsou náchylné k plesnivení, jednoduše je poškodí povětrnostní vlivy a jejich životnost je na úrovni několika let. Proto jsme se rozhodli, že dáme věci na správnou míru a přineseme vám objasnění nejčastějších mýtů, se kterými se při naší práci setkáváme.

1.Dřevostavby mají velmi krátkou životnost

Chcete-li vědět, jaká je skutečná životnost dřevodomů, stačí, když zavítáte do nejbližšího skanzenu. Na Slovensku dodnes stojí chaty a rodinné domy postavené před více než 100 lety. Dokonce, najdou se i stavby staré více než 400 let! Zároveň je třeba poznamenat, že tyto nemovitosti byly postaveny starými technologiemi. Dnes již známe množství inovativních materiálů a konstrukčních postupů, které nám umožňují stavět ještě trvanlivější a odolnější dřevostavby.

Dimenzování dřevostaveb

I v dnešní době se můžete setkat s tím, že nějaká dřevostavba už po 50 či 60 letech postupně začíná rozpadat. To je však způsobeno nedostatečným nadimenzováním konstrukce. Kvalita dřeva, tloušťka dřevěných profilů, ochrana vůči vnějším vlivům a samotná montáž – to vše jsou věci, které umí významně ovlivnit životnost dřevodomu.

S cílem snížit výslednou cenu realizace se mnohé dřevostavby záměrně projektují na životnost 20, 40 či 60 let. Před realizací je proto důležité zvážit, jaký máte dostupný rozpočet na investování do dřevostavby. Od toho se totiž často odvíjí i samotná odolnost a životnost konkrétního dřevodomu.

Praktický tip : Chcete-li mít jistotu, že váš dřev bude mít dlouhou životnost, při výběru zhotovitele nehleďte jen na cenu. Vyberte si firmu s bohatými zkušenostmi, která pracuje s kvalitními materiály, klade důraz na detaily a dodržuje ověřené technologické postupy montáže. 

2.Dřevostavby jsou náchylné k plesnivění

Je pravdou, že když dřevo navlhne, stává se náchylným k plesnivení, mohou na něm růst houby a snadno jej napadnou škůdci. Pro zhotovování moderních dřevostaveb se však používají kvalitní dřevěné profily, které jsou správně vysušeny. Dřevo je navíc ošetřeno speciálními přípravky zlepšujícími jeho voděodolnost. Příkladem jsou ochrané lazury s pestycidní, fungicidní a herbycidní ochranou, které používáme iv rámci naší společnosti. Vlhnutí a následného plesnivení se tak nemusíte obávat ani při silných dlouhotrvajících lijácích. Nemluvě o tom, že zateplujeme minerální vlnou, přičemž vzniká prospěšná vzduchová mezera. Díky ní se vlhkost ve dřevě nekumuluje a neukládá, ale naopak odvětrává.

Základem je dobře navržená konstrukce

Podívejte se na staré dřevěné domy ve skanzenech, které při výstavbě nebyly ošetřeny žádnými speciálními přípravky. Přestože mají stovky let, dosud nebyly zničeny plísněmi či houbami. Důvod je jednoduchý – jsou dobře navrženy a postaveny.

Pokud je nemovitost zhotovena z kvalitního suchého dřeva, má správně navrženou konstrukci stěn či obvodových zdí a je dobře izolována od spodní i srážkové vody, nebude docházet k vlhnutí stěn.

Zapamatujte si : I v cihlovém domě vám mohou začít plesnivět stěny, pokud byl nesprávně navržen a postaven. Pokud dřevostavba plesniví a hnije, příčinou jsou obvykle nekvalitní materiály nebo chyby v samotné konstrukci.

3.Dřevodomy jsou požírané škůdci

Ano, některé druhy dřeva chutnají škůdcům. Kvalitní dřevodomy jsou však vyhotovovány z trvanlivých dřevin, které jsou schopny desítky let přirozeně odolávat dřevokaznému hmyzu. Mezi tyto dřeviny se řadí například borovice, modřín, akát a dub. Nemluvě o tom, že moderní dřevostavby bývají ošetřovány speciálními nátěry, které prakticky zcela eliminují riziko napadení škůdci.

4.Dřevostavby jsou náchylné k požáru

Samozřejmě, dřevo lze zapálit lehčeji než cihla. To však neznamená, že dřevodomy jsou nebezpečné a snadno shoří do tla. Každá dřevostavba musí být provedena certifikovanými postupy, přičemž musí splňovat přísná protipožární opatření. Například ve stěnách se nacházejí speciální druhy izolace, které zabraňují rychlému šíření ohně. Nebo takzvané samozhasující kabely, ve kterých se případné zkraty nebo požáry automaticky uhasí. Používáme je iv rámci našich realizací. Ve skutečnosti se tak nemusíte obávat zvýšené náchylnosti k požáru.

Zajímavost : Dřevostavba může být při požáru dokonce bezpečnější než nemovitost z oceli a betonu. Testy ukázaly, že betonový strop s ocelovými výztuhami se vlivem extrémně vysoké teploty zdeformuje a zhroutí spíše jako srovnatelný strop ze dřeva.

5. Dřevo mění svůj objem a tvar

Setkat se můžete is tvrzeními, že vlivem změn teploty dřevo více pracuje, v důsledku čehož dochází k vrzání a konstrukce stavby není stálá. Ve skutečnosti má však dřevo menší nebo srovnatelnou tepelnou roztažnost než cihla.

Příklad : Cihla má lineární koeficient tepelné roztažnosti 5,5, v případě dubového dřeva je na úrovni 4,9 v podélném a 5,4 v příčném směru.

Rozhodně se tak nemusíte obávat, že z dlouhodobého hlediska se bude stavba vlivem teploty deformovat. K větším změnám objemu a tvaru dochází až v důsledku zvýšené vlhkosti dřeva. Jak jsme už ale zmiňovali, kvalitně provedený dřevodem není náchylný k vlhnutí.

Věděli jste, že v naší společnosti pracujeme s vysušeným sibiřským modřínem? Jedná se o nesmírně kvalitní, husté a odolné dřevo, díky kterému se minimalizuje veškeré kroucení a praskání.

6.Dřevodomy mají špatnou tepelnou izolaci

Zkušenosti z praxe ukazují, že dřevostavby mají často lepší tepelněizolační vlastnosti než srovnatelné budovy z cihel nebo jiných materiálů. I z tohoto důvodu tvoří velké procento pasivních a nízkoenergetických domů právě montované dřevodomy.

Pod výborné tepelněizolační vlastnosti se podepisuje zejména tradiční sendvičová SIP konstrukce stěn. Izolace mezi dřevěnými prkny spolehlivě udržuje teplo v interiéru během chladných dnů a zároveň zabraňuje přestupu tepla do domácnosti v letním období. V dřevodomě tak budete mít vždy příjemnou teplotu ak topení či chlazení spotřebujete jen minimum energie.

7.Špatná akustická izolace

Pokud má dřevostavba tenké stěny, skutečně může hůře izolovat hluk z exteriéru. V dnešní době se však do konstrukce dřevodomů vkládají různé druhy akustické izolace, které účinně tlumí zvukové vlny. V interiéru vás tak nebude trápit vysoký hluk ani v případě, že bydlíte v blízkosti železnice, letiště či frekventované silnice.

Navíc, při výstavbě moderních dřevostaveb se používají konstrukční řešení, která eliminují vrzání podlah. Tento nedostatek trápí některé staré dřevodomy s nedostatečně optimalizovanou konstrukcí, ale u kvalitně provedených staveb se neobjevuje.

Zapamatujte si : V rámci naší firmy realizujeme dřevodomy tak, že jejich stěny mají celkovou tloušťku až 320 mm (70 mm představuje vnitřní stěna, 200 mm činí zateplení a zbytek dotváří vnější dřevěný obklad).

8.Vyšší riziko vloupání

Ne, žádný zloděj se nevloupáme do moderně zhotovené dřevostavby za pomoci motorové pily. Když si váš dřevovodem zajistíte dobrým alarmem a necháte si osadit bezpečnostní vchodové dveře, nemusíte se obávat, že se do něj jen tak snadno někdo vloupne. Jednoduše řečeno, jde zejména o to, jakými a kolika bezpečnostními prvky dokážete případné zloděje odradit.

Závěr

Věříme, že odteď už ani vy nebudete věřit některým častým mýtům o dřevodomech. Už jen samotná skutečnost, že zájem o ně v posledních letech prudce narůstá, mluví o tom, že jsou opravdu výhodnou volbou. Uvažujete-li nad celoročním dřevodomem, chatou, dřevěnou garáží, přístřeškem či zahradním domkem neváhejte nás kontaktovat. Rádi přeměníme váš sen o kvalitní dřevostavbě na realitu!

Všechny blogy